Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-11-22 11:28:09
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Okres wyrzynania się zębów jest czasem trudnym – zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Niemowlę staje się wyjątkowo marudne, ma problemy z zasypianiem i często się przebudza. Nierzadko towarzyszą temu jeszcze inne dolegliwości, w tym katar.
Chociaż katar przy ząbkowaniu jest dość charakterystyczny, bywa mylony jest z rozpoczynającą się infekcją. Tymczasem można wskazać kilka cech, które wyróżniają go na tle wydzieliny towarzyszącej przeziębieniu.
Katar związany z wyrzynaniem się zębów zwykle pojawia się nagle – bez wyraźnej przyczyny. Jest przezroczysty i wodnisty. Mimo takiej konsystencji jest dość uciążliwy – odpowiada za zatkanie przewodów nosowych, co z kolei utrudnia oddychanie.
Aby jednak upewnić się, czy katar rzeczywiście ma związek z ząbkowaniem, można wziąć pod uwagę objawy towarzyszące. Jeśli wyciekowi wydzieliny towarzyszy delikatnie podwyższona temperatura ciała, nadmierne ślinienie się, obrzęk dziąseł czy marudność, można podejrzewać taką przyczynę dolegliwości.
Warto jednak dodatkowo skonsultować się z pediatrą. Lekarz może zaproponować wykonanie podstawowych badań, na podstawie których wykluczy trwającą w organizmie infekcję.
Jeżeli pojawienie się kataru wynika z ząbkowania, wcale nie trzeba podawać preparatów farmaceutycznych. Wystarczy skorzystać z poniższych metod, aby ułatwić niemowlęciu oddychanie.
Inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej nawilżają błonę śluzową nosa, co sprzyja walce z katarem. Wykonywane nawet 2 razy dziennie, udrożnią i ułatwią oddychanie.
Układanie malucha na brzuchu podczas dziennej aktywności pomoże udrożnić nos. Taka pozycja sprzyja wyciekowi nadmiaru wydzieliny, którą potem wystarczy tylko przetrzeć chusteczką.
Leżenie z głową uniesioną wyżej pozwoli na swobodne spływanie wydzieliny. Ułatwi to oddychanie, co przyniesie maluchowi komfort.
Aby zapewnić dziecku taką pozycję, warto pod materacem umieścić zrolowany koc albo specjalną poduszkę, tzw. klin.
Chociaż każdy katar warto skonsultować z lekarzem, w przypadku dolegliwości towarzyszącej ząbkowaniu nie jest to konieczne. Należy jednak niezwłocznie skontaktować się z pediatrą, gdy pojawia się gorączka powyżej 38oC oraz katar nie ustępuje po 7 dniach.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.