Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-10-27 11:19:01
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Hipnoza jest stanem umysłu z towarzyszącym uczuciem rozluźnienia i relaksu. Podczas jej trwania umysł wycisza się i przechodzi w stan odpoczynku. Co ważne, osoba poddająca się hipnozie jest w dalszym ciągu świadoma i ma możliwość prowadzenia rozmowy z terapeutą.
Terapeuta prowadzący hipnoterapię, powinien być osobą wykształconą w kierunku psychoterapeutycznym, a także posiadać odpowiednie szkolenia z zakresu samej hipnozy. Powinien zbudować z pacjentem bezpieczną i polegającą na wzajemnym zaufaniu więź. Odpowiednia współpraca jest bardzo ważna w powodzeniu tej terapii.
Sama sesja hipnoterapii polega na wytłumaczeniu pacjentowi, czym jest ta terapia, jak będzie wyglądać oraz na poznaniu potrzeb pacjenta. Poprzez odpowiednie techniki relaksacyjne pacjent zostaje wprowadzony w stan rozluźnienia i wyciszenia. Kolejnym krokiem jest osiągnięcie stanu hipnozy, który umożliwia posiadanie zwiększonej koncentracji oraz podatność na wszelkie sugestie.
Po zakończonej sesji pacjent jest łagodnie wyprowadzany ze stanu hipnozy, a terapeuta przeprowadza z nim rozmowę posthipnotyczną. Ma ona na celu omówienie odczuć i refleksji na temat przeprowadzonej właśnie sesji.
Hipnoza jest dosyć specyficznie osadzona w popkulturze. Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z nią przy okazji oglądania filmów czy seriali. Niestety pokazywana jest ona w nieprawdziwy sposób, który powoduje błędne przekonania u większości osób. Ważne jest więc żeby zrozumieć, że hipnoza pokazywana w telewizji nie ma żadnego związku z sesjami terapeutycznymi przeprowadzanymi przez specjalistów.
Co ważne, osoba hipnotyzowana co prawda przyjmuje sugestie terapeuty, jednak nie wykona ich, jeśli nie będzie tego chciała. Dlatego też nie należy bać się, że hipnotyzer może wpłynąć na zachowanie pacjenta poprzez hipnoterapię i przejąć nad nim kontrolę. Nic takiego się nie wydarzy. To nie magia, a nauka, która jest potwierdzona licznymi badaniami.
Hipnoterapia stosowana jest w psychoterapii oraz medycynie. Dzięki niej pacjent może zmienić myślenie lub wprowadzić do swojego życia nowe wzorce. Korzystać z niej mogą zarówno dzieci jak i dorośli, a sesje przeprowadzane są indywidualnie bądź grupowo.
Wykorzystanie hipnozy w psychoterapii pomaga w walce z takimi schorzeniami jak:
nerwica;
lęk;
zaburzenia psychosomatyczne;
depresja;
zaburzenia odżywiania;
zaburzenia snu;
ADHD;
zaburzenia emocji oraz zachowania;
zaburzenia popędów i nawyków.
Jest to bardzo często zadawane pytanie. Nad hipnozą pracują naukowcy w wielu ośrodkach badawczych na całym świecie. Badają zależności pomiędzy sesjami terapeutycznymi a pomocą w walce z różnymi schorzeniami czy uzależnieniami.
Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że aby hipnoza zadziałała, muszą być spełnione odpowiednie warunki takie jak: odpowiednie nastawienie pacjenta, doprecyzowanie celu, postanowienie, że chce się ten cel osiągnąć, a także pełna świadomość czym jest hipnoza.
Pomimo tego, że większość ludzi podatna jest na działanie hipnozy, znajdują się też tacy, którzy są na nią bardziej odporni. Nie stosuje się tych sesji u osób z:
zaburzeniami osobowości;
psychozą;
niepełnosprawnością intelektualną.
Dodatkowo hipnoterapia nie będzie skuteczna u tych osób, które są sceptycznie do niej nastawione, nie wyrażają na nią zgody i nie mają wobec niej szczerych oczekiwań.
Podsumowując, hipnoterapia jest całkowicie bezpieczna. Zostało to potwierdzone przez wiele badań, a naukowcy na całym świecie pozytywnie ją opiniują jako sprawdzona metodę walki z różnymi schorzeniami. Wykorzystywana jest w psychoterapii, a także skutecznie w leczeniu szpitalnym. Warto znaleźć dobrego terapeutę, który komfortowo przeprowadzi proces hipnozy.
Wsparcie merytoryczne: hipnoterapia-szczecin.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.