Czy fazy wzrostu włosa są zależne od gospodarki hormonalnej? Co powinno zwrócić Twoją uwagę? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy fazy wzrostu włosa są zależne od gospodarki hormonalnej? Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Czy fazy wzrostu włosa są zależne od gospodarki hormonalnej? Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały promocyjne

Fazy wzrostu włosa decydują o tym, jak szybko rosną kosmyki i jak często wypadają. O ile cykl włosowy przebiega bez żadnych zakłóceń, nie grozi ci nadmierne wypadanie włosów. Jeśli jednak pojawią się czynniki zaburzające prawidłowy przebieg faz, wówczas wzmożona utrata kosmyków jest bardzo prawdopodobna. Sprawdź więc, co powinno cię zaniepokoić.

Wypadanie włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka. Wpływają na nie fazy wzrostu włosa, które zmieniają się cyklicznie. Dzięki temu kosmyki rosną, wypadają, rosną, wypadają itd. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdy kosmyk rośnie indywidualnie, a fazy wzrostu poszczególnych włosów nie są ze sobą zsynchronizowane, u zdrowego człowieka nigdy nie dojdzie do przerzedzania się czupryny.

Jak rosną i wypadają kosmyki?

Włosy rosną i wypadają w trójfazowym cyklu, na który składają się takie fazy wzrostu włosa jak: anagen, katagen, telogen.

  • Faza anagenowa

Wzrost włosa rozpoczyna się od fazy anagenu. Jest to etap trwający najdłużej – od dwóch do nawet siedmiu lat i obejmuje do 85% włosów.

W tej fazie włos bierze swój początek z mieszka włosowego. Dzięki zachodzącym podziałom i różnicowaniu komórek, włos zwiększa swoją długość systematycznie. Jako że na tym etapie ukrwienie włosa jest najbardziej intensywne, istotą rolę odgrywa odpowiednie odżywienie cebulek. Pozwala to na uzyskanie zdrowych, mocnych i lśniących kosmyków.

  • Faza katagenowa

Faza katagenowa jest etapem bardzo krótkim – trwa do dwóch tygodni. W tym czasie dochodzi do zatrzymania procesów wzrostowych włosa. Zahamowaniu ulega również jego pigmentacja.

Katagen jest fazą, w której zmniejsza się ukrwienie brodawki w mieszku włosowym, zaś sama brodawka oddziela się od szczątkowej opuszki włosa. Stopniowo zanika też sama opuszka, która rogowacieje.

  • Faza telogenowa

Telogen to ostatnia fazy wzrostu włosa – etap trwający zwykle od dwóch do czterech miesięcy. Zaczyna go moment, w którym zrogowaciały korzeń włosa dociera do ujścia gruczołów łojowych.

W fazie telogenowej włosy wypadają nadzwyczaj często – nawet podczas mycia, szczotkowania czy przeczesywania fryzury palcami.

Wpływ hormonów na fazy wzrostu włosa

U zdrowego człowieka fazy wzrostu włosa nie są niczym zakłócone i przebiegają zgodnie ze swoim cyklem. Czasami jednak dochodzi do zaburzenia tego procesu w efekcie zaburzeń hormonalnych. Wówczas konkretne fazy mogą ulec wydłużeniu lub skrócić się, co przekłada się na zatrzymanie naturalnego procesu wypadania włosów lub wzmożoną utratę kosmyków.

  • Zaburzenia hormonalne a łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest problemem, który – choć ma wiele przyczyn – może być związany bezpośrednio z gospodarką hormonalną wpływającymi na fazy wzrostu włosa.

O łysieniu tego typu można mówić wówczas, gdy dochodzi do zachwiania proporcji między ilością włosów znajdujących się w fazie anagenowej a ilością włosów w fazie telogenowej.

Hormony zaburzające cykl wzrostu włosa i prowadzące do wydłużenia telogenu to przede wszystkim hormony tarczycy. Dlatego wzmożone wypadanie kosmyków może świadczyć o niedoczynności lub nadczynności gruczołu tarczowego – szczególnie, jeśli utracie włosów towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla tych schorzeń.

  • Zaburzenia hormonalne w ciąży a zatrzymanie fazy telogenowej

Ciąża to okres, w którym hormony mogą doprowadzić do zatrzymania fazy telogenowej. Rosnący poziom estrogenów sprawia, że włosy nie wypadają zgodnie z naturalnym cyklem. Dzięki temu fryzura kobiety ciężarnej staje się gęstsza i bardziej lśniąca.

Kiedy wypadanie włosów powinno zaniepokoić?

Każdego dnia człowiek traci ok. 120-150 włosów. Wypadanie takiej ilości kosmyków nie powinno być powodem do zmartwień. W takiej sytuacji nie ma również sensu stosowania specjalnych preparatów pobudzających porost włosów.

Wypadania kosmyków nie należy jednak bagatelizować, ponieważ może stanowić ważny sygnał związany ze stanem zdrowia. Jeśli zauważysz, że:

  • tracisz więcej włosów niż zwykle
  • podczas kilkukrotnego przeczesywania fryzury w dłoni zawsze pozostaje sporo kosmyków
  • na głowie zaczynają tworzyć się widoczne przerzedzenia,

warto skonsultować się ze specjalistą. Dobrze jest również wykonać najważniejsze badania polegające na oznaczeniu poziomu hormonów, które wskażą, czy wypadanie włosów ma związek z zawirowaniami w gospodarce hormonalnej.

Jeśli proces wzrostu włosa został zakłócony przez zachwianą gospodarkę hormonalną, wówczas należy podjąć odpowiednie leczenie. W takiej sytuacji można również sięgnąć po specjalne preparaty przyspieszające porost włosów (np. Profesjonalny lotion Vitapil®), by wyeliminować pojawiające się przerzedzenia.