Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Nadpobudliwe dziecko@flikr.com/amenclinicsphoptos ac
Mózg dzieci nadpobudliwych ma zaburzone procesy, które pozwalają mu odbierać i porządkować wrażenia odbierane z zewnętrznego świata. Dzieci są bombardowane przez bodźce, w których nie mogą się połapać. Maluch odbiera równie intensywnie wszystkie pojawiające się w tym samym czasie odgłosy. Warkot silnika przejeżdżającego samochodu, woda lecąca z kranu i dźwięki muzyki płynące z radia wywołują u niego w głowie kakofonię i dochodzi do ogólnego zamętu.
Przyczyny i rodzaje nadpobudliwości
Nadpobudliwość może obejmować jedną lub wszystkie strefy funkcjonowania dziecka.
W sferze ruchowej dziecko nie może pozostawać w bezruchu. Chodzi podczas lekcji po klasie, wymachuje rękami i podskakuje. Gdy siedzi macha nogami i porusza palcami rąk.
W sferze poznawczej dziecko nie potrafi się skoncentrować i najmniejszy bodziec odrywa je od wykonywanej czynności. Często udziela ono nieprzemyślanych odpowiedzi i pobieżnie rozwiązuje zadania.
W sferze emocjonalnej nadpobudliwość dziecka wyraża się w bardzo silnych reakcjach o wzmożonej ekspresji uczuć. Dziecko nie panuje nad emocjami i z byle powodu reaguje agresywnie.
Przyczyny nadpobudliwości to:
Nadpobudliwe dziecko i wpływ na jego funkcjonowanie
Duże znaczenie na funkcjonowanie dziecka ma środowisko, w którym żyje. Atmosfera rodzinna, wymagania najbliższego otoczenia, a także styl wychowania w rodzinie oraz zaspokajanie potrzeb psychicznych dziecka to ważne czynniki określające jego życie. Z pewnością nie sprzyja dziecku spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem
Kilka wskazówek, jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.06.07 16:20
godne przeczytania !
Stokrotka 2016.06.07 09:32
Ciężko dla rodzica.. ale takie bardzo bardzo spokojne to tez nie dobrze..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.