Opublikowany przez: Kasia P. 2014-08-06 14:01:14
Do produkcji pokarmu organizm kobiety przygotowuje się już w trakcie ciąży. To wtedy w piersiach dochodzi do rozrostu pęcherzyków i sieci przewodów mlecznych - piersi powiększają się, mogą być bardziej jędrne i wrażliwe. Laktacja i karmienie są uzależnione od szeregu procesów zachodzących w organizmie matki, a odpowiednia wiedza i przygotowanie w znacznym stopniu mogą ułatwić funkcjonowanie zarówno mamie, jak i dziecku. W jaki sposób należy przygotować swoje ciało przed narodzinami maluszka i jak zadbać o prawidłowe karmienie piersią? Oto kilka podstawowych rad.
Wyedukowana mama
Młode mamy często borykają się z problemami karmienia szczególnie w pierwszych dniach po porodzie. Najczęściej trudności spowodowane są zmęczeniem, brakiem wsparcia ze strony najbliższych a przede wszystkim niedoborem wiedzy w zakresie odpowiedniego sposobu karmienia niemowlęcia. Właściwa technika karmienia jest podstawą efektywnej laktacji, a w rezultacie często niweluje problemy podrażnionych lub uszkodzonych brodawek, nawału mlecznego czy trudności malucha z ssaniem. Karmienie piersią to proces, którego można się nauczyć. Odpowiednim miejscem na przygotowanie się do karmienia naturalnego są np. Szkoły Rodzenia. Warto też wykorzystać czas w szpitalu, tuż po porodzie, gdzie mama ma ułatwiony dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego. A jeśli wątpliwości lub problemy pojawią się później, można skorzystać z pomocy doradców laktacyjnych – specjalistów o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Ich kompletna lista w każdym regionie jest dostępna na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji tutaj>>
Laktacja – stymulacja i pomocne akcesoria
Najważniejszą zasadą pobudzania laktacji jest częstsze przystawianie dziecka do piersi. Istotna jest nie tylko częstość karmień, ale też efektywność stymulacji gruczołu piersiowego przez prawidłowo ssące dziecko. Jeśli z różnych względów mama lub dziecko nie mogą tego robić, produkcję pokarmu można wspomóc laktatorem: ręcznym lub elektrycznym. Konstrukcja odciągaczy imitująca ruchy ssące, pozwala na stymulację laktacji, a czasami na utrzymanie przez długi czas odpowiedniego poziomu produkcji mleka.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Dobre laktatory nie powinny sprawiać kobiecie bólu ani w żaden sposób drażnić piersi. Ważne, by urządzenie utrzymywać w czystości, myjąc dokładnie wszystkie jego części, które miały kontakt z pokarmem. Niedomyty laktator szybko może stać się przyczyną dolegliwości zdrowotnych malucha, wprowadzając do jego wrażliwego organizmu chorobotwórcze bakterie.
Mama – główny dietetyk dziecka
Warto pamiętać, że już w okresie ciąży kobieta powinna zbilansować swoją dietę w taki sposób, aby dostarczyć sobie i dziecku wszystkich potrzebnych komponentów odżywczych. Organizm przyszłej mamy potrzebuje zwiększonej ilości witamin i składników mineralnych. Odpowiednia dieta w czasie planowania ciąży i od pierwszych dni, a następnie podczas karmienia piersią wpływa korzystnie na zdrowie malucha w dzieciństwie i w dorosłym życiu, a jednocześnie pozwala kobiecie uniknąć niekorzystnych niedoborów w jej organizmie. Każda mama może stać się ekspertem zdrowego żywienia swojego dziecka i siebie.
Dowiedz się więcej na temat prawidłowego odżywiania dziecka na stronie www.1000dni.pl. W trakcie 1000 pierwszych dni życia trwa kluczowy proces programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Jego ważnym elementem jest właśnie karmienie piersią, któremu poświęcona jest tegoroczna kampania edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” pt. „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią.”
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.08.09 07:16
Ważne aby jak najszybciej przystawić dziecko do piersi. U mnie to było tuż po porodzie, moje leżało na moim brzuchu a pielęgniarka wepchnęła mojemu bobasowi pierś w usta. Dzieciątko przyssało się jakby znało tą czynność od zawsze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.