Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-09-18 12:42:03
Autor zdjęcia/źródło: Obraz MedicalPrudens z Pixabay
Badanie USG w czasie ciąży zwykle wykonuje się kilkukrotnie. Czy ma to wpływ na płód? Częste powtarzanie USG może dać rezultat w postaci mniejszego wzrostu noworodka, ale w żaden sposób nie przekłada się to na dalszy rozwój dziecka, jego wzrost, mowę czy działanie układu nerwowego. Świadczą o tym przeprowadzone kilka lat temu badania. Nie wykazały one w tym zakresie żadnych różnić między dziećmi, których matki wykonały USG w ciąży nawet 5 razy, a tymi, u których miało to miejsce zaledwie raz.
Badanie USG w czasie ciąży nie powoduje uszkadzania tkanek w wyniku kawitacji. Ewentualne, niewielkie podwyższenie temperatury także nie stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla matki ani dla dziecka. Warto również dodać, że badanie USG w czasie ciąży nie wywołuje autyzmu. Światowa Organizacja Zdrowia, po przejrzeniu dziesiątek publikacji naukowych, przyznała, że nie ma powodów, by sądzić, że USG w ciąży może powodować nieprawidłowości i skutki uboczne.
O ile każde klasyczne, prawidłowo wykonane USG w ciąży, jest zupełnie bezpieczne dla rozwoju dziecka, warto wspomnieć o badaniu dopplerowskim. W tym wypadku nieco wzrasta ryzyko, zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach ciąży, czyli w okresie wzmożonej wrażliwości płodu na promieniowanie. Zdarza się, że tego rodzaju USG powoduje większy wzrost temperatury – nawet do półtora stopnia Celsjusza. Wskazane jest więc wykonywanie takiego badania tylko wtedy, gdy zdaniem specjalisty rzeczywiście zajdzie taka konieczność.
U przyszłych matek pojawia się niekiedy obawa, czy badanie USG w czasie ciąży może przyczynić się do poronienia. Nie stwierdzono jednak naukowo żadnej tego typu zależności. Powodów obumarcia płodu i przedwczesnego zakończenia ciąży może być wiele. Wśród nich wymienia się m.in. czynniki genetyczne, choroby zakaźne (jak np. odra, różyczka, opryszczka), stres, używki, choroby przewlekłe (cukrzyca) czy zmiany lub wady w obrębie układu rozrodczego matki. Badanie USG w czasie ciąży nie jest zatem jakimkolwiek ryzykiem, jeśli chodzi o poronienie. Nie powoduje ono również śmierci okołoporodowej.
Aby mieć pewność, że badanie USG w czasie ciąży nie spowoduje żadnych szkód u dziecka i matki, najlepiej wykonywać je tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Warto wybrać w tym celu sprawdzony gabinet specjalisty, który może pochwalić się certyfikatem PTU (Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego). Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pojawią się wskazania medyczne do przeprowadzenia USG dopplerowskiego. Na takie badanie należy udać się w dniu, w którym temperatura ciała jest w normie. Specjalista powinien zadbać o szybkie i sprawne wykonanie USG – tak, aby nie trwało ono dłużej niż kilkanaście minut. Warto mieć także na uwadze fakt, że wyniki badania USG czasem okazują się błędne.
Źródło: https://mozgi.pl/czy-badanie-usg-w-czasie-ciazy-szkodzi-dziecku-lub-matce-8DB7
Mózgi.pl to serwis, który dostarcza informacji na temat zdrowia, urody, żywienia i diety. Artykuły w serwisie opierają się na dokładnych analizach publikacji naukowych. Chcesz zgłosić swój temat do researchu? Sprawdź Mózgi.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.