Opublikowany przez: monika.g 2016-05-25 18:19:24
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci
Sposób żywienia w ciągu pierwszych trzech lat życia malucha znacząco wpływa na jego późniejsze odżywianie. To właśnie w tym czasie kształtują się nawyki żywieniowe dziecka oraz rozwija się smak. Już w czasie ciąży matka ma wpływ na przyszłe nawyki żywieniowe swojego dziecka. W okresie ciąży i pierwszych lat życia malca kształtuje się jego cały metabolizm. Jego prawidłowy rozwój pozwala na zapobieganie wielu chorobom w przyszłości takim jak otyłość czy niedowaga oraz choroby serca i układu krążenia. Jeśli chcesz właściwie i odpowiedzialnie wpłynąć na prawidłowe ukształtowanie się układu pokarmowego oraz metabolizmu dziecka to unikaj tych błędów żywieniowych w diecie swojego malucha.
Najczęstsze błędy żywieniowe u dzieci:
Zbyt częste karmienie dzieci – po obiedzie przychodzą goście z wizytą, maluch biegnie do babci albo idziecie do znajomych w odwiedziny, a wtedy zaczyna się dokarmianie malca. „Może cukiereczka”, „mamo, mogę ciasteczko”, „oni jedzą chipsy, ja też chcę”. Dziecko oprócz właściwych posiłków je również pomiędzy nimi co prowadzi do nawyku podjadania niemalże bez przerwy. Dodatkowo zbyt mała aktywność fizyczna przyczynia się do otyłości i chorób układu krążenia.
Zbyt dużo cukru – dokarmianie lub nagradzanie dziecka słodyczami to najgorszy pomysł rodziców i dziadków. W ten sposób kształtuje się w dziecku przekonanie, że słodyczami może siebie nagradzać i rekompensować sobie jakieś straty. Stąd bierze się zajadanie smutków i pocieszanie się czekoladą czy dużą porcją lodów ze słodkim sosem. Zbyt duża ilość cukru w diecie prowadzi do otyłości, miażdżycy, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. Jest również przyczyną ADHD u dzieci. Pamiętaj, że duże ilości cukru znajdują się w sokach, nektarach i napojach nawet tych przeznaczonych dla dzieci. Sok nie zastąpi porcji owoców, nie zaspokoi również pragnienia, bo po tak dużej ilości cukru jeszcze bardziej chce się pić. Także jogurty owocowe zawierają mnóstwo cukru lub słodzików, a owoców jest w nich zaledwie kilka procent lub wcale (zastępuje je jedynie aromat i barwnik!). Lepiej dać dziecku do picia wodę, a jako przekąskę pokrojone owoce same lub z jogurtem naturalnym.
Za dużo soli – dzieci powinny spożywać nie więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Tymczasem podając dziecku produkty takie jak chipsy czy przyprawiając potrawy tak jak dla dorosłych znacznie przekraczasz tę dawkę. Zbyt duża ilość soli w diecie prowadzi do nadciśnienia, wpływa również na nieprawidłowy rozwój kości i ich demineralizację. Obciąża również nerki i zaburza ich prawidłową pracę.
za mało warzyw i owoców – do każdego posiłku dodawaj warzywa, a owoce traktuj jako deser lub przekąskę. Dzieci często nie lubią warzyw, wynika to z tego, że trudno jest im akceptować nowe smaki. Na pewno zauważyłaś przy rozszerzaniu diety, że twój maluch lubi poznawać nowe smaki, ale przeważnie na początku mu one nie smakują. Dziecko żeby zaakceptować nowy smak potrzebuje nawet 10-15 prób, dlatego nie poddawaj się i podawaj mu warzywa, nawet te, których twoim zdaniem nie lubi. Dawaj mu też dobry przykład jedząc je sama, maluch będzie cię naśladował.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jedz pysznie razem z dzieckiem>> Mądre odżywianie małego dziecka - zasady zdrowego odżywiania>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.05.27 21:04
mój nie przepada za warzywami:( jak był mniejszy to jadł w zupkach wszystko! teraz juz nie:(
Patrycja Sobolewska 2016.05.27 18:03
moje dziecko nie lubi cukru :)
Stokrotka 2016.05.27 14:10
I tak to się zaczyna.. potem dziecko myśli ze tak trzeba.. i nawyk pozostaje..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.