Autor zdjęcia/źródło: Pop Art. Lady Gaga.
W XIX wieku Oscar Wilde rozsławił powiedzenie, które mówi, że poczucie zgodności z modą daje człowiekowi pewność siebie jakiej nigdy nie była w stanie zapewnić mu religia. Człowiek poddający się dyktatowi mody naklada barwy ochronne, manifestuje kulturową przynależność. Poza tym wyzbywa się poczucia niepewności, sięga po uznanie i szuka aprobaty. Ludzie chcą potwierdzenia swoich upodobań i często znajdują je we wskazaniach mody.
Lansowanych mód i stylów jest dziś tak wiele, że każdy znajduje dla siebie to, co odpowiada jego mentalności w ogóle, albo przynajmniej stanowi psychicznemu, w jakim się znajduje. Może wyrazić swoją osobowość, upodobanie, charakter, a nawet poglądy na życie. Powiedzieć, że jest mu smutno, że jest nieśmiały albo z zahamowaniami, przyciszony, że ma duszę romantyczną albo racjonalną, że lubi np. sztukę pop. W zależności od tego, co na siebie włoży i jaki przyjmie styl.
Moda z reguły nie wyrasta z niczego, samoistnie, zawsze jest uwarunkowana jakimiś zjawiskami w stosunkach społecznych, w polityce, w psychologii, a także nowymi prądami w sztuce. Co można zauważyć na przykładzie sukienek letnich, z tkanin deseniowanych mondrianowskim podziałami kolorystycznymi, albo w typie op artowym i szczególnie silne wpływy sztuki pop na styl ubirania się, między innymi w postaci mnogości tkanin, efekciarskich ozdób, zwielokrotnionych łańcuszków, bransolet i pierścionków.
Sukienka mondrianowska, lata 60-te i 70-te.
Dziś panuje pokojowa koegzystencja odmiennych stylów, współistnienie różnych barw i form, z których żadna nie jest lepsz ani gorsza. Zniknęły podziały klasowe, ubiór przestał być wyznacznikiem pozycji społecznej. Trudno jest na ulicy odróżnić sekretarkę od księżniczki, czy piosenkarki. Panuje powszechna dostępność mody i jej masowa konsumpcja. Ogranicza nas tylko własny gust, no i zawartość portfela. Pomysły czerpiemy zewsząd, a sztuka jest tu niewyczerpanym źródłem. Każdy lansuje własne propozycje, bez oglądania się na jakieś ogólne tendencje sezonu. Efektem jest różnorodność długości, kolorów, linii. Wszystko jest dozwolone, z wyjątkiem tego, co jest zabronione, a to dopiero, co zabronione jest najmodniejsze! Zgodnie z myślą Freuda: „Za każdym zakazem kryje się pragnienie.”
Moda Op Art. Moda Pop Art.