Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-05-16 15:02:21
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Na bieliźnie można zaobserwować wydzielinę z pochwy, nierzadko są to serowate lub zielone upławy. Panie skarżą się na ból i obrzęk okolic intymnych, kłopoty z oddawaniem moczu czy ból podczas stosunku. Najbardziej dokuczliwym i rozpoznawalnym znakiem, że dzieje się coś niedobrego, jest świąd. Pierwszą pomocą w takich sytuacjach bywa sięgnięcie po preparaty dostępne w aptece bez recepty. Zazwyczaj jednak nie da się uniknąć wizyty u specjalisty, który dostosuje leczenie do rodzaju infekcji. Stany zapalne, zakażenia intymne lubią jednak powracać i wcale nie tak trudno nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie sytuacje sprzyjają infekcjom i na co zwrócić szczególną uwagę?
Aby doszło do rozwoju infekcji intymnej, muszą zajść niekorzystne zmiany w składzie flory bakteryjnej pochwy. Do tego zaś może dojść w różnych sytuacjach, jak choćby na skutek długiej lub częstej antybiotykoterapii. Osoby, które poddawane są kuracji antybiotykiem, mają spore szanse np. na rozwój grzybicy w układzie pokarmowym lub pochwie. Antybiotyk, choć pomaga uporać się z drobnoustrojami chorobotwórczymi, zabija przy okazji także „dobroczynne”, „pożyteczne” bakterie, w tym pałeczki kwasu mlekowego. Także zaburzenia hormonalne czy przyjmowanie antykoncepcji mogą być przyczynami częstszych infekcji intymnych. Lista możliwości na tym się jednak nie kończy. Warto pamiętać, że o zdrowiu intymnym decyduje również prawidłowa higiena i dieta. Zarówno zbyt częste irygacje pochwy, jak i zaniedbanie higieny mogą mieć fatalne skutki w postaci zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Dieta bogata w węglowodany może być jedną z przyczyn nawracających infekcji grzybiczych, dlatego warto ograniczyć spożywanie cukrów, a włączyć do diety nabiał, owoce i warzywa. Wśród czynników wywołujących zakażenia pochwy możemy znaleźć także:
Częste infekcje intymne mogą być także spowodowane nieodpowiednim leczeniem lub niedoprowadzaniem terapii do końca. Każde zakażenie powinno być odpowiednio zdiagnozowane oraz wyleczone. Nie należy ignorować infekcji intymnych, ponieważ mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Szczególnie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju zakażenia w ciąży, dlatego przyszłe mamy powinny szybko reagować w przypadku pojawienie się niepokojących objawów.
Każda infekcja intymna wymaga konsultacji lekarskiej i dokładniejszych badań, jak wymaz z pochwy, cytologia, określenie pH. Czasem istotne jest znalezienie choroby współwystępującej, która może być w dużej mierze odpowiedzialna za nawroty infekcji intymnych. Do takich można zaliczyć cukrzycę czy zaburzenia hormonalne. Paniom, które cierpią z powodu częstych infekcji intymnych, zaleca się zmianę diety i nawyków higienicznych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana kosmetyków na te o specjalnym składzie i niskim pH, bielizny na naturalną i bardziej przewiewną. Organizm może także wymagać ogólnego wzmocnienia, poprzez przyjmowanie zaleconych preparatów uzupełniających niedobory, stosowanie probiotyków. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów mogących sugerować zakażenie, warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki. Każda infekcja intymna wymaga powstrzymania się od współżycia, a niejednokrotnie również leczenia partnera, dlatego też panie zawsze powinny informować o stanie zapalnym i konieczności stosowania terapii.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.