Opublikowany przez: Paulitta
Autor zdjęcia/źródło: Dzień czekolady 12 kwietnia @pixabay
Historia czekolady sięga 2,5 tysiąca lat. Czekolada uzyskiwana z nasion kakaowca, uprawiana była przez plemię Olmeków zamieszkujących Amerykę Środkową. W późniejszych czasach wiedza o uprawianiu kakaowców przekazana została Majom. Już wtedy znane były lecznicze właściwości czekolady. Wykorzystywano ją do leczenia anemii, wszelkiego rodzaju osłabień i problemów żołądkowych. Do Europy czekolada trafiła dzięki konkwistadorom, chociaż z początku na naszym kontynencie nie cieszyła się dużą popularnością. Z czasem jednak diametralnie się to zmieniło, czekolada stała się znanym i lubianym przysmakiem.
Czekolada to nie tylko przysmak, jest także bardzo pożyteczna. Zawiera istotne dla zdrowia człowieka składniki, takie jak: potas, fosfor, magnez, wapno, żelazo, cynk, miedź oraz dużo witamin, m.in. B6, B12, A, E. Czekolada znana jest również z właściwości poprawiających nastrój, wyciszających i odstresowujących, a to wszystko dzięki zawartej w niej fenyloetyloaminie, która odpowiedzialna jest za produkcję endorfin – hormonów szczęścia. W czekoladzie znajdziemy także substancje, które poprawiają pracę naczyń krwionośnych. Również w branży kosmetycznej odnajdziemy cudowne cechy czekolady. Wiele kosmetyków zawiera masło kakaowe, które ma właściwości odmładzające i oczyszczające. Czekolada chroni także przed promieniowaniem UV, stąd zawartość masła kakaowego w wielu mleczkach do opalania. Coraz większą popularnością cieszą się czekoladowe zabiegi kosmetyczne np. masaże za pomocą czekolady. Dzięki nim skóra staje się gładsza i przede wszystkim zdrowsza.
Ostatnimi czasy, naukowcy informują nas o odchudzających właściwościach czekolady. Zawiera ona tzw. kwasy MUFA, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Jednak takie właściwości ma tylko czekolada gorzka, deserowa bądź kakao spożywcze. Mimo tych doniesień, nie należy brać ich za pewnik, ponadto do zrzucenia niechcianej wagi, potrzebna jest odpowiednia dieta i ćwiczenia. Dlatego nie sugerujmy się informacją, że tabliczka gorzkiej czekolady dziennie pomoże nam schudnąć, może to być tylko dodatek do procesu odchudzania.
Znanych jest również kilka ubocznych skutków jedzenia czekolady. Ze względu na zawartość kofeiny, czekolada może uzależniać, przy nadmiernym jej spożywaniu. Chorzy na cukrzycę powinni raczej odmówić sobie zajadania się czekoladą. Czasami może również uczulać, a alergenem zazwyczaj jest kakao bądź mleko.
Jest kilka rodzajów czekolad, najbardziej znane to:
Czekolada gorzka – zawiera najwięcej miazgi kakaowej, uznawana jest za najbardziej wartościową dzięki niskiej zawartości cukru.
Czekolada deserowa – zawiera od 30% do 70% miazgi kakaowej, jest drugim co do wartości rodzajem czekolady.
Czekolada mleczna – zawiera nie więcej niż 50% miazgi kakaowej oraz dużo mleka. Zawartość cukru jest dość duża, stąd jej słodki smak.
Czekolada biała – nie zawiera miazgi kakaowej, ma natomiast dużą zawartość tłuszczu kakaowego, cukru i mleka, czasami wzbogacana jest wanilią.
Do czekolady nie trzeba zazwyczaj nikogo przekonywać. Praktycznie w każdej postaci smakuje wyśmienicie. Spożywana z umiarem nie powinna nikomu zaszkodzić, a może okazać się bardzo pożyteczna i wartościowa. A co gorzkie może okazać się naprawdę słodkie! Polecam.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.04.13 21:51
Czekolada uzyskiwana z nasion kakaowca czyli roślina.. to prawie jak sałatka.. można zjadać bez obaw.. Lubię czekoladę. Wskazna przy piciu kawy naturalnej. Uzupełnia magnez.
164.127.*.* 2012.08.05 12:43
a jednak jestem uzależniona od czekolady!!! :)
46.171.*.* 2012.04.13 17:06
czekolada jest super :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.