Czego będą się uczyć nasze dzieci po reformie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czego będą się uczyć nasze dzieci po reformie?

Czego będą się uczyć nasze dzieci po reformie?

Autor zdjęcia/źródło: Czego będą się uczyć nasze dzieci po reformie?@pixabay.com

Projekt ustawy opublikowanej przez MEN dotyczący kształcenia ogólnego i obejmujący ramowe plany nauczania dla wszystkich typów szkół zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów i 5-letnich techników oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.

Program szkoły podstawowej podzielony zostanie na dwie części. Pierwsza z nich obejmie edukację wczesnoszkolną w klasach I-III, a druga dotyczyć będzie nauczania przedmiotowego w klasach IV – VIII. Razem z projektem opublikowano listę lektur.

Po pierwsze świadomość narodowa

Dzieci dopiero  w V klasie zaczną poznawać historię powszechną świata i usłyszą o średniowieczu i starożytności. Swoją przygodę z historią zaczną od nauki mającej w nich kształtować polską tożsamość kulturową.  W czwartej klasie dowiedzą się o  Piastach, Mikołaju Koperniku  i Janie Pawle II. Poznają takie narodowe wydarzenia jak chrzest Polski czy odsiecz wiedeńską. Poza obowiązkowymi tematami będą także zagadnienia dodatkowe do wyboru przez nauczyciela lub ucznia. Na tej liście znajdzie się m.in. strajk dzieci we Wrześni lub obrona Głogowa, a także udręki niewoli: germanizacja i rusyfikacja i obiady czwartkowe u Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Patriotyczno – narodowy kierunek

Zdaniem nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego projekt ramowego planu nauczania historii wyraźnie wskazuje patriotyczno - narodowy kierunek, w jakim zmierza reforma edukacji. Zgodnie z jej założeniem nawet o 1/3 zmniejszy się liczba przedmiotów przyrodniczych. Nie zmaleje natomiast liczba godzin wf-u, którego celem będzie umiejętne wykorzystanie  aktywności ruchowej, zdrowotnej, sportowej i obronnej.  Rzeczniczka prasowa ZNP stwierdziła, że nauczyciele są zaniepokojeni  trwającymi już pracami nad nowymi podręcznikami. Przebiegają one w trakcie trwania konsultacji nad projektem reformy. Do 9 grudnia MEN czeka na opinie ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Następnie trafi on do konsultacji tzw. partnerów społecznych, w tym Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym samym czasie trwać będą także prace nad nowymi podręcznikami i wygląda  na to, jakby konsultacje miały być z założenia fikcyjne  albo podręczniki, przy odrzuconym projekcie miałyby przestać być aktualne i pójść do kosza.

Nowe  lektury

Zaproponowana przez MEN lista lektur z języka polskiego dla klas IV-VIII została opublikowana na stronie internetowej resortu. Wśród lektur znalazło się miejsce dla kultowego polskiego komiksu Janusza Christy - Kajko i Kokosz oraz zabawnych książek o przygodach Mikołajka francuskiego rysownika Jeana - Jacquesa Sempé. MEN umieścił również na liście wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza i Jana Pawła II.  Na liście lektur znalazły się  także takie propozycje jak Hobbit, Igrzyska śmierci oraz Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Ministerstwo zapowiedziało, że projekty rozporządzeń zostaną podpisane przez minister Annę Zalewską w lutym 2017 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wygaszanie gimnazjów i nowe programy szkolne? SONDA>>

Wracamy do starego! Czy nowy system edukacji nie zdał egzaminu?>>

 



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    no zobaczymy jak będize wyglądął nowy program!
  • Awatar użytkownika MarDeb
    MarDebIkona zgłaszania komentarza
    A patriotycznie to już nie było za czasów Giertycha?