Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2018-02-05 11:37:50
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Wiele osób zatrudnia nianię, która opiekuje się dzieckiem w godzinach pracy. Jest to rozwiązanie wygodne, wymaga jednak znalezienia kompetentnej osoby, która zdoła wzbudzić nasze zaufanie i będzie się opiekować dzieckiem w odpowiedzialny sposób. Ponadto, jest to najdroższa forma opieki nad dzieckiem i nie każdy może sobie na nią pozwolić. W naszym kraju dostępna jest jeszcze jedna opcja – żłobek.
W Polsce do żłobka uczęszczać mogą dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia. Opiekun w żłobku może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci jednocześnie, a jeżeli w grupie znajdują się dzieci poniżej 1 roku życia i dzieci niepełnosprawne liczba ta ograniczona jest do pięciu. W naszym kraju dostępne są zarówno żłobki publiczne, w których rodzice opłacają czesne wynoszące 10% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia czyli 210,00 zł oraz koszt wyżywienia 6zł za dzień, jak również żłobki prywatne, w których opłaty potrafią być kilkukrotnie wyższe. Opłata miesięczna w żłobku prywatnym jest jednak z reguły mniejsza niż miesięczne wynagrodzenie niani.
Warto przyjrzeć się, jakie wady i zalety ma żłobek w porównaniu do innych form opieki nad dziećmi.
Przede wszystkim, żłobek pozwala na przysposobienie dziecka do życia w społeczeństwie od najmłodszych lat, a nawet miesięcy życia. Dziecko uczy się tworzenia więzi społecznych i funkcjonowania w grupie rówieśników. Kolejną zaletą żłobka jest możliwość uczestniczenia dziecka w różnego rodzaju zajęciach: grach zespołowych, nauce rysowania, zajęciach muzyczno-ruchowych, a niekiedy także spotkaniach z logopedą.
Oczywiście nie każde dziecko jest gotowe na to, by zostać pozostawionym w żłobku już w wieku 20 tygodni. Jeżeli dziecko nie jest w stanie zaaklimatyzować się w żłobku, to być może nie przyszedł dla niego jeszcze odpowiedni czas na tego typu wyzwania. Psychologowie uważają, że najlepszym momentem na wysłanie malucha do żłobka jest ukończony 1 rok życia. Kolejną wadą żłobków bywa ich dostępność. W niektórych miastach lista oczekiwania na przyjęcie do placówki publicznej jest bardzo długa. Problemem może być też lokalizacja żłobka – zawożenie dziecka codziennie rano na drugi koniec miasta potrafi stanowić dużą niedogodność.
Istotną trudnością jest też ewentualna choroba dziecka. Dzieci w wieku do 3 lat chorują często, zaś przebywanie w żłobku jeszcze bardziej zwiększa ryzyko infekcji. Warto wiedzieć, iż chore dziecko nie może uczęszczać do żłobka, tak więc na czas choroby musimy zorganizować mu inną formę opieki. Zazwyczaj pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia rozpoczyna się ząbkowanie, które jest dodatkowym stresem dla pozostawionego w żłobku maleństwa. Ząbkujące dzieci cierpią, a przez to są płaczliwe i rozdrażnione. Dyskomfort możemy łagodzić np. stosując preparat Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie. To bioadhezyjny żel doustny. Szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc. Ponadto aplikator wyposażony jest w sylikonowe wypustki, które łagodnie masują dziąsła, zmniejszając dyskomfort i objawy związane z ząbkowaniem.
Podsumowując, uczęszczanie dziecka do żłobka ma zarówno wady, jak i zalety. Wybór formy opieki nad dzieckiem jest kwestią indywidualną, związaną zarówno z samym dzieckiem, jak i czynnikami niezależnymi, takimi jak chociażby lokalizacja żłobka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.