Opublikowany przez: oktawia_s 2015-05-31 20:35:23
Po pierwsze
Upewnij się, że Twój maluszek jest gotowy na trening czystości. Zazwyczaj odpieluchowywanie większość rodziców rozpoczyna między 18 a 24 miesiącem życia maluszka. Możesz jednak spróbować wcześniej posadzić smyka na nocnik. Jeżeli Twój szkrab sygnalizuje potrzeby fizjologiczne, pokazuje pieluszkę, sam próbuje ją zmieniać – nauka siedzenia na nocniczku może się udać. Możesz także próbować odpieluchowywania, jeżeli zauważysz, że maluch rzadziej załatwia się po spacerze i nawet po powrocie do domu (po kilku godzinach spaceru lub po długiej drzemce) jego pieluszka jest prawie sucha. Kluczem do sukcesu będzie również fakt, że szkrab potrafi wysiedzieć kilka minut w jednym miejscu.
Po drugie
Czekają Was zakupy. Przede wszystkim potrzebny będzie nocnik. Najlepiej wybrać najprostszy, klasyczny model. Choć istnieją na rynku modele np. grające czy świecące gdy malec się załatwi, warto przemyśleć taki wybór. Niektóre dzieci źle reagują na dźwięki wydawane przez nocnik, inne traktują go jako zabawkę. Pamiętaj podczas zakupów, żeby nocnik, który wybierzecie miał wystarczająco szerokie siedzisko – brzegi nie mogą uwierać maleństwa. Poza tym powinien być także odpowiednio wyprofilowany z przodu (inaczej dla chłopców, inaczej dla dziewczynek). Gdy zaplanujesz wyprawę po nocnik, zabierz ze sobą maluszka – niech sam wybierze kolor czy wzór, który mu się spodoba. Na wypadek gdyby okazało się, że smykowi nie będzie odpowiadał nocnik, rozważ zakup nakładki na toaletę. Powinna być dobrze dopasowana do deski sedesowej. Do kompletu przyda się specjalny schodek, po którym smyk będzie mógł wspiąć się na deskę. Niezbędny będzie też zakup kilku par bawełnianych majteczek (niestety wpadki są nieuniknione) oraz specjalnego podkładu na materacyk do łóżeczka maluszka. Bądź przygotowana, że będziesz musiała prać pościel o wiele częściej niż dotychczas.
Po trzecie
Postaraj się wybrać dobry moment na naukę – łatwiej odzwyczaić maluszka od pieluszki wiosną i latem. Jeśli wówczas zdarzy mu się przemoczyć ubranko łatwiej Ci będzie go przebrać. Pamiętaj również o tym, że nie chodzi jedynie o porę roku, ale i o spokój. A właściwie o sprzyjający moment. Dlatego odpuść sobie naukę jeśli maluch ząbkuje czy jeśli jesteście w trakcie przeprowadzki.
Po czwarte
Obserwuj maluszka i jeśli zauważysz, że chce zrobić siusiu lub kupkę zaproponuj mu, żeby skorzystał z nocnika. Skąd masz to wiedzieć? Niektóre szkraby się wiercą, inne łapią się za majteczki. Gdy maluch skorzysta z nocnika wytłumacz u co się stało i pochwal go. Spróbuj sadzać maluszka na nocnik o stałych porach – po wstaniu z łóżeczka, przed i po spacerze a także przed wieczorną kąpielą. Zanim malec zacznie mówić, że chciałby się załatwić przypominaj mu o tym. Pytaj wielokrotnie czy nie chce mu się siusiu. Zaabsorbowany zabawą maluch może zupełnie nie zwracać uwagi na wypełniony pęcherz. Nie przesadź jednak, bo zniechęcisz szkraba. Pamiętaj również, że nie zawsze kiedy malec mówi że chce siusiu rzeczywiście tak jest. Czasem również zgłasza swoją potrzebę za późno. Mimo wszystko nie ignoruj jego sygnałów i sadzaj je na nocnik za każdym razem gdy się tego domaga. Jeśli się zniechęcisz i będziesz wybiórczo traktować to co mówi, Twój szkrab pomyśli, że nie ma sensu mówić o swoich potrzebach bo są lekceważone.
Po piąte
Dawaj dziecku dobry przykład i gdy sama idziesz do toalety powiedz malcowi dlaczego to robisz. Pokaż mu również, że zamykasz za sobą drzwi. Dzięki temu szkrab w mig załapie o co chodzi. Możesz zaproponować, żeby w tym samym czasie smyk siadał na nocniku. Jeśli maluch potrafi bawić się już np. w dom zachęć go, by sadzał na nocniczku lalkę. Możesz także pokazać smykowi książeczki, w których bohaterowie żegnają się z pieluszką. Pamiętaj, żeby nie krzyczeć i nie denerwować się na maluszka. Jeżeli zsiusia się na podłogę lub kanapę wytłumacz mu co się stało i wyjaśnij, że lepszym miejscem na załatwianie swoich potrzeb jest właśnie nocnik. Nie sadzaj jednak malucha na siłę i nie . popędzaj go – toaleta będzie mu się później kojarzyć bardzo nieprzyjemnie.
DROGIE MAMY, CZY WASZE MALUSZKI KORZYSTAJĄ Z NOCNIKA? TO DOPIERO PRZED WAMI CZY MACIE TEN ETAP JUŻ ZA SOBĄ?
POROZMAWIAJMY NA FORUM >>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.03.12 10:15
mój syn jak miał 2 lata i 3 miesiące przestał chodzić w pieluchach!! tylko za żadne skarby nie chciał korzystać z nocnika. Od razu siadał na sedes!
Marzk_a 2016.02.22 22:15
Mój brzdąc ma 28 miesięcy i nadal trzyma się pieluchy... nie cierpi nocnika. :(
ale ale aleksandra 2015.09.21 13:39
Oprócz nocnika bardzo pomocne są pieluszki pampers pants! Niezwykle chłonne, komfortowe noszenie, bez zbędnych "obcieraczy" i "uciskaczy" w postaci rzepów. świetnie się zakłada i ściąga, każdy maluszek będzie zachwycony, jak będzie mógł sam sobie zdjąć "majteczki". Nie trzeba maluszka kłaść na przewijak ani na podłogę, wygodne zakładanie na stojaka. Polecam.Wypróbowałam i na prawdę warto. Moja córcia oduczyła się dzięki temu sikać w pieluszkę mając 22,5miesiąca.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.