Opublikowany przez: monika.g 2016-03-16 09:44:19
W ostatnich latach szczególnie rozwinęła się przemoc za pomocą mass mediów - cyberprzemoc. Dzieci i młodzież stają się ofiarami, a co najgorsze również oprawcami agresji. Ten typ przemocy budzi wiele kontrowersji, dlaczego tak się dzieje, jakie są tego przyczyny, co kieruje młodymi ludźmi, aby posunąć się do przestępstwa, gdzie szukać pomocy, jak przeciwdziałać?
Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc - agresja za pomocą technologii informacyjnych – Internetu (portale społecznościowe), telefonii komórkowej. Jest to zjawisko rozwijające się bardzo szybko, dzięki swojej anonimowości, dostępności mediów, a także błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się informacji. Niestety Internet daje wiele możliwości, informacje raz umieszczone w sieci zazwyczaj są nie do usunięcia, a sprawcę bardzo ciężko zidentyfikować.
Tego typu zachowania mają bardzo niski poziom kontroli społecznej. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy, bez odpowiedniej wiedzy mogą nie dostrzec krzywdy, jaką doznaje dziecko/uczeń.
Działania, które są zaliczane do cyberprzemocy:
Bardzo ważne jest to, aby każdy nawet najmniejszy ślad przemocy został zgłoszony i ujawniony. Uczniowie muszą wiedzieć, że nie zostaną z problemem sami. Każda szkoła powinni wprowadzić szereg działań interwencyjnych, aby przeciwdziałać przemocy:
Dlaczego młodzi ludzie stają się oprawcami?
Niestety, bardzo często jest to przyczyną braku zainteresowania dzieckiem ze strony rodziców, co robi, czym się zajmuje, jakie ma zainteresowania. Dziecko czuje się samotne, opuszczone, rodzice zwracają uwagę tylko wtedy, kiedy zrobi coś złego, inaczej nie mają na to „po prostu” czasu, zawsze coś, praca, sprzątanie i inne obowiązki. Dziecko w każdym wieku potrzebuje uwagi i akceptacji ze strony rodziców. Oczywiście nie jest to jedyny powód, można ich wymieniać i wymieniać m.in.:
Rodzice, muszą poświęcaj dużo uwagi dzieciom, interesować się nimi. Wyznaczać odpowiednie zasady. Dziecko, które wie w jaki sposób trzeba się zachowywać, jakie wartości szanować najprawdopodobniej nie stanie się sprawcą przemocy.
Co zrobić, aby przeciwdziałać cyberprzemocy, gdzie szukać pomocy?
Pomocy możes szukać również u specjalistów, zajmujących się tym problemem wiele lat:
- www.helpline.org.pl lub pod bezpłatnymi nr tel 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli,
- 116 111 telefon dla dzieci i młodzieży.
Telefony są bezpłatne zarówno dla dzwoniących z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
Jak powinien zachować się pedagog szkolny, nauczyciel, wychowawca wobec zjawiska cyberprzemocy?
Jeśli sprawca przemocy jest znany i uczęszcza do szkoły, pedagog szkolny powinien:
Postępowanie pedagoga szkolnego wobec ofiary cyberprzemocy
Pedagog szkolny powinien:
Ważne
Jeśli Twoje dziecko padło ofiarą agresji, uświadom że to nie ono jest winne całej sytuacji. Niech Cię nie zmyli zachowanie dziecka. Dzieci często udają, że wszystko jest w porządku. Pomoc psychologa/pedagoga szkolnego na pewno pomoże uporać się z problemem. Nie lekceważ stanu psychicznego dziecka - taka sytuacja, trauma po doznaniu przemocy może doprowadzić do depresji, myśli samobójczych, a co najgorsze nawet do próby samobójczej.
Jeśli twoje dziecko jest sprawcą przemocy musisz uświadomić mu, że to co zrobił jest bardzo złe. Musi ponieść konsekwencje za swoje czyny. Pomoc psychologa/pedagoga w tym przypadku również jest bardzo wskazana, a może nawet konieczna.
Autor: pedagog Anna Radwańska.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Radwańska Anna 2016.03.19 17:03
na blogu przyjazny pedagog - dodałam jak można zarejestrować/zabezpieczyć dowody przemocy.
Radwańska Anna 2016.03.19 13:14
Zgadzam się z Paniami. Niestety jest to problem, który cały czas narasta i moim zdaniem mało sie o nim mówi w szkole.
Radwańska Anna 2016.03.19 13:14
Zgadzam się z Paniami. Niestety jest to problem, który cały czas narasta i moim zdaniem mało sie o nim mówi w szkole.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.