Opublikowany przez: ULA 2011-11-09 13:53:07
Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com
Przede wszystkim należy pamiętać, że cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem operacyjnym, podczas którego przecięciu i później zszyciu ulegają powłoki brzuszne, włączając mięśnie brzucha i samą macicę. Pod tym względem zasady wprowadzania ćwiczeń fizycznych obowiązują takie jak po każdej innej operacji chirurgicznej w obrębie jamy brzusznej czy miednicy.
Trudno określić precyzyjnie moment, w którym można zacząć ćwiczyć. Przede wszystkim należy dać sobie czas. Mimo to już kilka dni po zabiegu, ważna jest aktywność fizyczna np. w formie spacerów.
Zobacz także: Blizny po CC albo ranach? To nie musi być kłopot!>>
W Pani sytuacji, kilka miesięcy po zabiegu, można zacząć myśleć o pierwszych ćwiczeniach angażujących mięśnie brzucha. Mięśnie te są zwykle kluczowe dla kobiet, które jak najszybciej chcą powrócić do figury sprzed ciąży.
Odpowiednie ćwiczenia to na przykład popularne joga, pilates czy pływanie. Należy jednak pamiętać, aby na początku nadmiernie nie obciążać mięśni brzucha, które mogą nie być jeszcze w pełni zregenerowane po zabiegu i bacznie obserwować reakcję organizmu na ćwiczenia.
Jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak ból w okolicy rany czy zaczerwienienie powinny być sygnałem do przerwania ćwiczeń i do konsultacji z lekarzem.
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze pacjentom
prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Piśmiennictwo:
Wyrzykiewicz T., Kowalczyk J.: Wczesna gimnastyka lecznicza po cięciach cesarskich i brzusznych operacjach ginekologicznych. Ginekol. Pol., 1979; 50: 981 984
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.