Opublikowany przez: ULA 2011-12-28 13:25:40
Po co ludzie dojrzali uczą się języków? W tym samym celu, co młodzi. Znajomość języków obcych ułatwia podróżowanie i komunikowanie się w obcych krajach, pomaga w obsłudze urządzeń technicznych, pozwala czytanie literatury obcojęzycznej w oryginale.
Wkuwaj słówka i ćwicz umysł
Nauka języka pozytywnie wpływa też na pamięć – zapamiętywanie słówek czy reguł gramatycznych to świetna gimnastyka dla naszego umysłu. Osoby, które uczą się języków obcych w dojrzałym wieku lub w jakikolwiek inny sposób stymulują pracę swojego umysłu, dłużej zachowują sprawność umysłową i zdolność koncentracji, rzadziej też w latach późniejszych cierpią na choroby charakterystyczne dla wieku starszego — otępienie czy demencję.
Dojrzali szybsi niż młodzież
Młoda pamięć jest co prawda bardziej elastyczna i pojemna, jednak osoby dojrzałe mają coś więcej — umiejętność koncentracji i sumienność.
Nauka języka inaczej przebiega w dzieciństwie, a inaczej w wieku dojrzałym — ma to związek z różnicami rozwojowymi naszego mózgu. Jednak, wbrew powszechnym stereotypom, to właśnie dorośli mają lepsze możliwości w tej dziedzinie. Szczególnie w zakresie słownictwa i struktury języka, osoby dojrzałe uczą się lepiej niż dzieci czy młodzież.
W grupie lub samodzielnie
Naprzeciw potrzebom osób starszych wychodzi coraz więcej szkół językowych, które oferują kursy dla seniorów lub osób 50+.
Można uczyć się podczas prywatnych konwersacji lub w kilkuosobowych grupach. Kursy dla seniorów oferują naukę opartą na metodzie aktywizującej, stymulującej ośrodki wykorzystujące wszystkie rodzaje pamięci. Nacisk kładzie się na język komunikatywny i praktyczny.
Można też zdecydować się na rozmowy z native speakerami. Jest tez wiele możliwości samodzielnej nauki: programy komputerowe, płyty do nauki języka, ale też zagraniczne gazety i programy telewizyjne.
Anna Banaszkiewicz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.