Ćwicz pamięć i kreatywność u dziecka
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Rozwijaj u dziecka pamięć i kreatywność@flikr.com/Philms
Dobra pamięć to podstawa! Odpowiada ona za intelektualne możliwości twojego dziecka. Powinnaś więc o nią jak najwcześniej zadbać. Jak to robić? W bardzo przyjemny sposób - przez zabawę!
Kilkulatek szybko się uczy nowych rzeczy. Równie szybko koduje i odtwarza nowe informacje. Gdy w okolicy 5. roku życia zaczyna myśleć logiczne, łączy fakty wskazuje podobieństwa i przyswaja pojęcia abstrakcyjne. Jest to najbardziej właściwy moment na doskonalenie jego pamięci. W procesie zapamiętywania najbardziej zaangażowane są dwa zmysły: wzrok i słuch.
Wypróbuj proste sposoby na dobrą zabawę
- Ułóż z dzieckiem 10 klocków z obrazkami lub literkami. Poproś, by się im dobrze przyjrzało. Daj mu na to 20 sekund, po czym niech zamknie oczy, a ty schowaj trzy klocki. Gdy dziecko otworzy oczy, niech powie, których klocków brakuje.
- Gdy przeczytasz dziecku bajkę lub zaśpiewasz mu piosenkę zadaj mu pytania dotyczące bohaterów piosenki lub bajki.
- Świetnym treningiem pamięci będzie wspólne oglądanie zdjęć z wakacji lub rodzinnych uroczystości. Przypominajcie sobie różne zabawne historie i co wtedy robiliście. Odtwarzajcie także doznania zmysłowe jak nastrój czy zapachy.
- Pobaw się z dzieckiem w grę skojarzeniową. Uprzedzasz dziecko, że jak wyjdzie z pokoju, ty poprzestawiasz w nim pięć przedmiotów. Gdy wróci, będzie musiało odgadnąć, co się zmieniło. Gdy odgadnie, zamieńcie się rolami.
- Zachęcaj dziecko do samodzielnych ćwiczeń. W ten sposób ćwiczy pamięć i wyobraźnię, ale także rozwija poczucie niezależności. Kup mu puzzle z ulubionymi bohaterami kreskówki. Uczą one cierpliwości, koncentracji i spostrzegawczości, a także zapamiętywania elementów układanki.
- Gry planszowe jak chińczyk czy grzybobranie uczą dziecko przewidywania i poprawiają zdolność logicznego myślenia. Również gra memory będzie świetnym treningiem dla dziecka. Polega ona na zapamiętywaniu, gdzie ukryte są identyczne obrazki i łączeniu ich w pary.
- Nie irytuj się z powodu pytań dziecka. To oznacza, że zaczyna kreatywnie myśleć i interesuje go świat, który go otacza. Jeśli maluch cię zmęczy swoją dociekliwością, zamieńcie się rolami. Ty zadawaj mu pytania, a on niech odpowiada. Gdy dziecko myśli ponad schematami, jest spontaniczne i robi coś według własnej koncepcji, doceń to i nagródź. Nie narzucaj mu swojej wizji, gdyż zniszczysz w nim kreatywność.
- Jeśli kartonowe pudełko zamienia się w piracki kufer, a z koca powstaje wigwam, oznacza to,że dziecko ma dużą wyobraźnię. Nie zniechęcaj go do takich zabaw, niech wykorzystuje, co ma pod ręką. Zachęcaj, by z prostych materiałów robiło niepowtarzalne zabawki.
- Małe dzieci mają ochotę na każdą artystyczną działalność. Lepienie z plasteliny, malowanie, rysowanie, taniec i śpiew – muszą spróbować wszystkiego. Nie ograniczaj go do jednej dziedziny i dbaj, żeby miało wszystkie akcesoria przydatne w dziecięcej, artystycznej działalności.
- Jeśli dziecko zbiera jakieś skarby, np. muszelki czy pocztówki, wspomagaj go w tym i pomóż mu znaleźć miejsce na domową kolekcję.
- Jeśli dziecko ma swój sposób na klockową układankę, lepiej odłożyć instrukcję i dać mu pole do popisu. Klocki dają nieograniczone możliwości zabawy. Są one doskonałym narzędziem do kreowania rozmaitych historii. Poza tym rozwijają motorykę, wyobraźnię i intelekt.
W rozwijaniu pamięci i koncentracji także przydatna jest dieta oparta na kwasach omega-3 i omega-6. W codziennych posiłkach dziecka powinny znaleźć się ryby i olej lniany, ale także bogate w lecytynę i magnez jajka i orzechy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
MarDeb
2016.11.01 12:11
Zgadzam się
-
Stokrotka
2016.08.08 19:39
To bardzo cieszy jak mamy takie zdolne dziecko!
-
Patrycja Sobolewska
2016.08.08 09:57
przez zabawe to najlepszy sposob ;)