Opublikowany przez: Ania_29 2011-01-26 23:01:40
Czytając teraz mnóstwo artykułów na temat cukrzycy ciążowej wiem, że miałam mnóstwo objawów, które można by powiązać z moją dolegliwością, ale ja wiązałam je po prostu z moim „odmiennym” przecież stanem i nawet nie wspominałam o nich mojej pani doktor. Zaczęłam bardzo dużo pić, ciągle biegałam do toalety (a mocz za każdym razem był bardzo obfity), odczuwałam ciągłe zmęczenie, nie narzekałam na brak apetytu i początkowo dużo przytyłam, po czym nagle, przy tym wciąż dopisującym apetycie zaczęłam chudnąć. W ciągu jednego tygodnia schudłam aż 3 kg! Ale która ciężarna nie biega często do ubikacji, nie czuje się zmęczona bardziej niż zwykle?
Między 24 a 28 tygodniem ciąży lekarka zleciła mi rutynowe badanie tzw. test obciążenia glukozą. Poziom glukozy na czczo nie budził obaw, natomiast w godzinę po wypiciu roztworu 50 g glukozy poziom cukru we krwi wyniósł 175,6 mg/dl. Już odbierając wyniki mogłam porównać wyniki z wartościami referencyjnymi i wiedziałam, że to trochę za dużo. Ale jakoś specjalnie się tym wtedy nie przejęłam…
Kilka dni później miałam wyznaczoną wizytę u ginekologa. Pierwsze wówczas pytanie brzmiało: „Czy pani je dużo słodyczy?” Otóż ja słodyczy prawie w ogóle nie jadam… Nie mówię, że wcale, bo zdarzy się batonik jakiś raz w tygodniu, czy parę kostek czekolady kilka razy w miesiącu, ale to chyba nie jest dużo… „A czy u pani w rodzinie są osoby, które chorują na cukrzycę?” No tak, choruje Babcia i jeden z jej synów. „A mama?” A z moją Mamą to jest tak, że ona raczej unika lekarzy, kontakt z przychodnią to miała jakieś 10 lat temu… „To niedobrze, mama powinna się koniecznie przebadać… Dam pani skierowanie do poradni diabetologicznej… Być może to tylko cukrzyca ciążowa, która po porodzie minie, ale ze względu na fakt, że u pani w rodzinie są osoby chore na cukrzycę, jest pani w grupie wysokiego ryzyka i powinna pani jak najszybciej skontaktować się z diabetologiem. Niech się pani nie martwi na zapas, bo przeważnie wystarczy przestrzeganie odpowiedniej diety i pewnych zasad w żywieniu. W skrajnych przypadkach zachodzi potrzeba włączenia insuliny…” Dla mnie to wszystko brzmiało jak jakiś wyrok. Nigdy wcześniej nie miałam żadnych problemów z cukrem. Cukrzyca zawsze kojarzyła mi się z otyłymi osobami, w wieku raczej mojej Babci niż moim…
Dość szybko udało mi się umówić w Wojewódzkiej Poradni Chorych na Cukrzycę przy Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej (która jak się dowiedziałam jest poradnią referencyjną w moim województwie i wszystkie ciężarne chore na cukrzycę są tam kierowane). Przemiła pani diabetolog przeprowadziła krótki wywiad, na którego podstawie potwierdziła, że to cukrzyca ciążowa. Dostałam glukometr i przeszłam szkolenie u dietetyczki.
Ogólne zasady są następujące:
Na czczo i do 1,5 h (najlepiej po 1 h) po zjedzeniu trzech głównych posiłków (po śniadaniu, obiedzie i kolacji) muszę pamiętać o zmierzeniu sobie poziomu cukru gleukometrem… Jeszcze mi to nie weszło w krew, więc za każdym razem ustawiam sobie w telefonie alarm… Trochę to kłopotliwe, bo ostatnio mi przyszło mierzyć poziom cukru będąc w kinie. Martwi mnie jedynie fakt, że czasem zdarza się, że mimo przestrzeganej diety, poziom cukru i tak mam za wysoki :(
Za kilka dni czeka mnie kolejna wizyta w Zabrzu. Mam nadzieję, że moje wyniki będą na tyle zadawalające, że będę mogła zostać przy samej diecie, bez włączania insuliny. I jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi. Słyszałam, że przy cukrzycy ciężarnych często rodzą się dzieci dużych rozmiarów, nawet do 5 kg. W takiej sytuacji naturalny poród, na który ja tak bardzo liczę, jest ryzykowny i lekarze zalecają cesarskie cięcie... Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze…
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
kasiulek33 2013.12.09 12:38
ja terz mam cukrzyce ciazowa i strasznie sie boje o malenstwo chociaz stosuje diete ten cukier mi nie spada
Dortris 2011.11.15 19:36
Ja przechodziłam cukrzyce ciazowa w obu ciązach, po pierwszym pozrodzie poziom cukru się uregulował, po drugim niestety nie mimo stosowania odpowiedniej zalecanej diety... teraz borykam się z cukrzycą jestem ponad 1,5 roku po drugim porodzie i nie widac zmian...
213.134.*.* 2011.11.11 21:08
ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE POWINNY BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego; OTYŁOŚCI czy też CUKRZYCY typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby CIĄŻĘ przechodzić sprawnym żwawym krokiem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.