Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-01-26 08:58:00
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Rolą opiekunów jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, pokazanie mu świata i pomoc w rozwijaniu różnego rodzaju umiejętności. Jednak czasem trudno jest pogodzić wykonywanie codziennych obowiązków z opieką nad maluchem. A co zrobić, gdy dziecko nie słucha rodziców?
Nim dziecko przyjdzie na świat, rodzice mają pewne oczekiwania co do tego, jak powinno wyglądać ich wspólne życie. Te wizje są często kreowane przez popularne programy telewizyjne, gazety i treści prezentowane w internecie. Tymczasem codzienna opieka nad małym dzieckiem niesie ze sobą licznie wyzwania. Dla współczesnych rodziców bardzo dużym problemem jest połączenie pracy zawodowej z zajmowaniem się maluchem. Opiekunowie oczekują, że dziecko będzie słuchało ich poleceń. Szybko zje śniadanie, ubierze się i chętnie pójdzie do żłobka lub przedszkola. Gdy maluch zaczyna protestować, rodzicom może być trudno poradzić sobie z jego emocjami i nieustającą presją czasu. Dlatego dobrym sposobem na zmianę tej sytuacji będzie zweryfikowanie własnych, nierealistycznych oczekiwań względem dziecka. Rodzice muszą pogodzić się z ograniczeniami, jakie wynikają z posiadania potomstwa i powinni również nie bać się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem bliskich i znajomych.
Małe dzieci nie rozumieją zasad, jakie panują w świecie dorosłych. Maluchy są skupione na sobie i swoich potrzebach, dlatego tak trudno skłonić je do zrobienia czegoś, na co nie mają ochoty. Jeśli pociecha na co dzień Cię nie słucha, to całkiem możliwe, że za dużo od niej wymagasz. Sprawdzoną metodą na poradzenie sobie ze zbuntowanym maluchem jest ustalenie priorytetów, czyli rzeczy, które muszą zostać zrobione i nie podlegają negocjacjom, podczas gdy na inne czynności dziecko będzie miało większy wpływ. Priorytetem może być na przykład zjedzenie posiłku i samodzielne ubranie się do przedszkola. Natomiast wybór ubrania lub fryzury możesz pozostawić dziecku. Pamiętaj, by stosować proste komunikaty. Jeśli chcesz, żeby dziecko wykonało Twoje polecenie, to używaj krótkich zdań, nie podnoś głosu i nie powtarzaj za często raz wypowiedzianej formuły. Gdy maluch Cię posłucha, nie zapomnij go pochwalić.
Bycie rodzicem to ciągła walka ze swoimi słabościami. Opiekunowie muszą wykazać się dużą dozą cierpliwości i powinni umieć zapanować nad silnymi emocjami. Jeśli dziecko Cię nie słucha, to warto sięgnąć po książki i poradniki, w których znajdziesz wiele ciekawych wskazówek na temat rodzicielstwa. Dla osób, które nie mają czasu na czytanie książek, ciekawą alternatywą będą audiobooki. Dzięki dedykowanym aplikacjom na telefon zyskasz dostęp do wartościowych pozycji i z łatwością wybierzesz coś dla siebie. Rodzice, którzy mają trudności w porozumiewaniu się ze swoim dzieckiem, powinni koniecznie sięgnąć po Cud rodzicielstwa - audiobook. Nie jest to typowy poradnik, ale z tej książki dowiesz się, jak efektywnie komunikować się z dzieckiem bez niepotrzebnych napięć i krzyków.
Relację z dzieckiem musisz budować przez całe życie. Dlatego to ważne, by czas z maluchem spędzać w sposób konstruktywny. Nie tylko oczekuj i wymagaj, ale także pobaw się z dzieckiem i pozwól mu czasem przejąć inicjatywę. Twoja pociecha powinna wiedzieć, że może na Tobie polegać w każdej sytuacji. Gdy dziecko czuje, że jest akceptowane, łatwiej się przed Tobą otworzy i będzie bardziej skłonne do współpracy. Tworzenie pozytywnej relacji z maluchem wymaga wiele wysiłku i nie zawsze jest proste. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej na pewno dostrzeżesz wynikające z niej korzyści.
Małe dzieci często się nie chcą się podporządkować woli rodziców i mogą być bardzo uparte. Jeśli chcesz, żeby Twoja pociecha Cię słuchała, to musisz zweryfikować swoje oczekiwania i zastanowić się nad sposobem komunikacji. Czasem nawet drobne zmiany w codziennej rutynie mogą przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Ważne, żeby się nie zniechęcać i stale poszukiwać rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na Waszą relację.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.