Artykuł promocyjny Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-17 12:15:13
NIEDOBÓR WAGI
Wielu rodziców przesadnie zabiega o to, żeby ich dzieci jadły dobrze. Czasami ocena wagi naszej pociechy jest trudna do ustalenia. Czy dziecko powszechnie uważane za niejadka powinno nas niepokoić? Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że zaburzenia jedzenia mogą mieć podłoże przewlekłych chorób – mówi dr Monika Lech specjalista diabetolog z Kliniki Pediatrii szpitala Medicover.
Na samym początku trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Na wagę wpływ mają zmiany, które zachodzą w obrębie mięśni, tłuszczu oraz kości. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zmiany te zachodzą u poszczególnych dzieci w różnym czasie. Czasem przyrost tkanek będzie ciągły i jednostajny a czasem skokowy. Takie wahania są całkowicie normalne. Jednak w momencie, gdy owe skoki są zbyt duże lub spadkowe, wówczas należy rozważyć wykonanie badań. Zaburzenia wagi mogą być wynikiem problemów zdrowotnych: alergii, infekcji lub nietolerancji pokarmowej.
PRZYCZYNY INFEKCYJNE – ZAKAŻENIA PRZEWODU POKARMOWEGO
Poważnym problemem, z którym zmagają się szczególnie rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola są pasożyty. Wystarczy jedna niewinna zabawa w niezbyt czystej piaskownicy i wzięcie brudnych rączek do buzi lub zjedzenie owoców, które przed chwilą upadły na ziemię. Skądkolwiek by się nie wzięły to i tak mają wpływ na samopoczucie naszego malucha. Dziecko zakażone pasożytami traci nie tylko na wadze ale i źle śpi, jest nerwowe, blade, skarży się na bóle brzucha. Nie warto ignorować takich objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.
SCHORZENIA UKŁADU POKARMOWEGO
Często spotykaną przyczyną niskiej wagi u dziecka mogą być schorzenia przewodu pokarmowego np. zespół złego wchłaniania, alergie i nietolerancja pokarmowa. Często są one wynikiem zaburzenia transportu substancji pokarmowych, które mogą być wywołane niewłaściwym trawieniem pokarmu, czyli rozłożeniem na mniejsze części, albo defektem samej błony śluzowej jelita - mówi doktor Monika Lech.
Tego rodzaju problemy żołądkowe polegają na częściowym lub całkowitym ograniczeniu wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Mogą także dotyczyć konkretnego składnika, np. węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witamin czy białka - dodaje doktor Monika Lech. Może również okazać się, że dziecko jest alergikiem lub że jego dieta jest uboga w istotne dla jego rozwoju składniki pokarmowe.
178.36.*.* 2013.09.27 09:34
Ciekawy artykuł. Zdrowie dzieci najważniejsze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.