Co widzi noworodek? Ach ta błękitna głębia! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co widzi noworodek? Ach ta błękitna głębia!

Oczy noworodka są urzekające, nieprawdaż? Razem z położną Eweliną Wiech przypatrujemy się noworodkom. Co widzimy w ich oczach, a co widzi noworodek?

Jakie zabawki z uwagi na wzrok noworodka są niewskazane?

Szybkie ruchy źle wpływają na postrzeganie przedmiotów. To jeszcze nie czas na karuzele, ani inne ruchome zabawki. Noworodek potrafi odróżnić dwa przedmioty, jeśli nie znajdują się zbyt blisko siebie i zbyt daleko, inaczej zlewają mu się w jedno i rozmazują. Dlatego też nie należy zawieszać nad łóżeczkiem wielu zabawek.

Należy pamiętać, że wszystko co pokazujemy maluszkowi to bodźce, z którymi jego niedojrzały układ nerwowy może sobie nie radzić. Objawia się to często tzw. kolkami czy płaczem popołudniowym lub wieczornym. Przyczyną tego wcale nie muszą być problemy z brzuszkiem, a przebodźcowanie dziecka. Dlatego nie śpieszmy się z dużą ilością zabawek i wybierajmy rozsądnie takie, które angażują na raz jeden lub maksymalnie dwa zmysły. Np. pokazujemy maluszkowi z bliska biedronkę czyli czarno-czerwoną zabawkę, której szeleszczą skrzydełka gdy ich dotkniemy.

Kiedy możemy rozpoznać dolegliwości noworodka ze wzrokiem?

To zostawiamy specjalistom. Mamę oczywiście może zaniepokoić, gdy noworodek nie skupia nawet na chwilę wzroku na jej twarzy czy kontrastowym przedmiocie, gdy nie reaguje na źródło światła zwróceniem wzroku w jego stronę. Obawy zawsze trzeba zgłosić lekarzowi.

Z narządem wzroku może wiązać się też zapalenie spojówek czy niedrożność kanalików łzowych. To są najczęstsze problemy dotyczące oczu, które również wymagają zgłoszenia lekarzowi i wypełniania jego zaleceń związanych z leczeniem.

Pamiętajmy

Rozwój wzroku noworodka można stymulować, ale trzeba to robić z umiarem. Twarz mamy czy taty może okazać się w tym okresie najlepszą „zabawką”. Zadbajmy o wspierające rozwój otoczenie biorąc pod uwagę światło, dostosowane barwy, zabawki. Dbajmy też o proste zabawy skupiające się na pokazywaniu jakiegoś przedmiotu, o którym chętnie dziecku opowiemy. Głos też przyciąga uwagę, a obserwowanie uczy koncentracji.




Za wywiad dziękujemy Położnej Ewelinie Wiech

Jestem położną i od 2004r. pracuję z tymi najmniejszymi w szpitalu. Mówiąc "najmniejszymi" mam na myśli noworodki, a także dzieci urodzone przedwcześnie. Wykonując zawód z pasją poszłam krok dalej, zdobywają kolejne umiejętności. Jestem również doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po Akademii Noszenia Dzieci, a także instruktorem masażu Shantala i prawidłowej pielęgnacji niemowlat oraz edukatorem laktacji, co dopełnia moje zawodowe kompetencje i rozszerza możliwości wspierania rodziców w początkach rodzicielskiej drogi.

 


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    ja to wiedziałam, że kolor oczu zmienia się! moja siostrzenica miała kilka miesięcy niebieskie oczy! gdy miała pół roku zmienił jej się na piwny!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    wlasnie slyszalam aby stymulowac wzrok :)
  • Awatar użytkownika JC1994
    JC1994Ikona zgłaszania komentarza
    Nie miałem pojęcia że kolor oczu powstaje się dopiero po kilku miesiącach. Ciekawy artykuł, można się zdziwić jak wiele rzeczy nie wiemy.