Opublikowany przez: IwonaSza 2013-07-16 13:30:53
Edukacja domowa to nauczanie dzieci przez ich rodziców/ opiekunów. Wszystkie zajęcia odbywają się poza systemem edukacji szkolnej, ale nie oznacza to, że dziecko przez cały czas siedzi w domu. Wręcz przeciwnie, może uczyć się na wiele różnych sposobów.
Nauka w domu pozwala na zdobywanie i poszerzanie wiedzy podczas podróży, zwiedzania, uprawiania sportów, uczęszczania na zajęcia dodatkowe lub innych podobnych. Dzięki nim dziecko uczy się nie tylko z książek, ale może poznać otaczający je świat – dotykając go i widząc na własne oczy.
Rodzice, którzy uczą własne dzieci, mogą dzielić między siebie obszary tematyczne lub skorzystać z doświadczenia nauczyciela, który specjalizuje się w wybranym przedmiocie. Jest wiele możliwości, podczas których dziecko ma kontakt z rówieśnikami.
Od strony prawnej
Zgodnie z 16 ust. 8-13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą.
Zezwolenie może być wydane, jeżeli:
Roczny egzamin klasyfikujący
W praktyce bardzo niewiele rodzin w Polsce decyduje się na edukację domową. Nie mniej, dziecko, które uczy się w warunkach domowych, również musi zdać egzaminy klasyfikujące. Egzaminy obejmują część podstawową programu obowiązującego na danym etapie kształcenia i są uzgadniane na dany rok z dyrektorem szkoły. Ich przeprowadzenie warunkuje art. 22 ust 2 pkt 4.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.