Autor zdjęcia/źródło:
zdjęcie Alexander Abero/Unsplash
Sezon wakacyjny właśnie startuje, więc o tłumy w miejscowościach wypoczynkowych nie trudno. Co zrobić, gdy dziecko zgubi się w tłumie? Radzimy, jak sobie poradzić, gdy zginie dziecko.
Dla rodzica taka sytuacja to koszmar. Twoje dziecko jest tuż obok Ciebie, na sekundę odwracasz wzrok, czytasz smsa, wymienisz z kimś dwa zdania, a dziecka już nie ma. Zagubiło się w tłumie… Oczywiście denerwujesz się maksymalnie, zaczynasz go szukać, krzyczysz jego imię i wpadasz w panikę…
Nikomu nie życzymy takich przeżyć, chociaż statystyki mówią, że takie sytuacje w galeriach, piknikach itp. zwykle kończą się szczęśliwie.
Co jednak można zrobić, aby odnalezienie dziecka jak najszybciej znalazło szczęśliwy finał? Zobacz 8 cennych wskazówek, które mogą się przydać, gdy dziecko zagubi się w tłumie lub zgubisz je np. w sklepie.
Co robić, gdy zaginie dziecko lub zgubi się w tłumie?
Przede wszystkim postaraj się nie panikować, nie płakać - pomyśl racjonalnie, co możesz teraz zrobić i kogo najszybciej poprosić o pomoc. I zacznij działać.
- Jeśli dziecko jest już na tyle duże, przećwicz z nim wcześniej taką sytuację. W dużych skupiskach ludzi dobrze jest ustalić z dzieckiem charakterystyczny punkt spotkania – na przykład koło półki z zabawkami, jeśli jesteście w sklepie, albo koło lodów – gdy bawicie się pikniku albo festynie. Naucz dziecko, że gdy odkryje, że się zgubi powinno poszukać tego miejsca, a ty lub wskazana przez Ciebie osoba tam na nie poczekajcie.
- Porozmawiaj też z dzieckiem, że nie każdy dorosły jest dobry i nie może się oddalać jeśli ktoś będzie chciał mu coś dać, pokazać itp. To kwestie bezpieczeństwa, dlatego warto mówić o nich z dziećmi jak najwcześniej i często powtarzać.
- Zrób dziecku zdjęcie tuż przed imprezą/wyjściem. Łatwiej będziesz mogła opisać/pokazać, jak dziecko było ubrane, czy też jak wygląda.
- Wołając dziecko nie musisz używać imienia, bo taka sytuacja niekoniecznie zwróci uwagę innych, którzy mogą pomóc. W przypadku zgubienia dziecka warto używać bardziej opisowych komunikatów typu „Zginęła dziewczynka, 4 letnia blondynka Kasia, w niebieskiej sukience”. Wówczas więcej osób zwróci uwagę, gdy natknie się na dziewczynkę wyglądającą podobnie, jak ta w opisie.
- Zaangażuj do pomocy służby dbające o bezpieczeństwo imprezy/sklepu. Dlatego warto też mieć przy sobie zdjęcie dziecka – łatwiej będzie można je rozpoznać.
- Naucz dziecko, że w zatłoczonych miejscach nie wolno się oddalać, a co jakiś czas warto sprawdzić, czy się widzi mamę i jest blisko niej.
- Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej, co robić, jeśli zaginie w tłumie. Warto nauczyć je, że gdy się zorientuje, że nie wie gdzie jest mama, dobrze, aby zostało w tym miejscu gdzie jest. Łatwiej będzie je wówczas namierzyć, niż gdy będzie ciągle biegało i szukało Cię.
- Ustal z dzieckiem na początku imprezy/wyjścia do galerii, kogo może prosić o pomoc w tej trudnej sytuacji. Powiedz, że warto zwrócić się do ochrony lub policjantów, jeśli akurat są na miejscu.
Już od najmłodszych lat dobrze jest uczyć dziecko jak się nazywa, gdzie mieszka. Nieco starsze dzieci mogą zapamiętać także numer telefonu mamy lub taty. Dobrym pomysłem będą także opaski identyfikacyjne na rękę - z adresem i kontaktem, które można założyć dziecku przed wyjazdem na wakacje do zatłoczonej miejscowości lub wyjściem na festyn.
CZYTAJ TEŻ: