Mimo, iż luty jest miesiącem zimowym, niektórzy alergicy nie mają już spokoju. Okazuje się, że oprócz roztoczy kurzu domowego, które są cały rok, pylą już także niektóre drzewa! Ładna pogoda, brak mrozu i opadów śniegu przyspiesza wszystkie procesy zachodzące w przyrodzie. Sprawdź co pyli w lutym!
Czym jest alergia?
Alergia - jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na zazwyczaj niegroźny czynnik, spowodowana mechanizmami immunologicznymi. Układ odpornościowy rozpoznaje niektóre substancje jako zagrażające. Dolegliwe dla człowieka procesy związane z ich neutralizacją, nazywane są właśnie reakcją alergiczną. Są to: obfita wydzielina z nosa, kichanie, trudności w oddychaniu, łzawienie, wysypki czy kaszel i mają za zadanie pozbycie się alergenu z organizmu. Skrajnym przypadkiem reakcji alergicznej może być wstrząs anafilaktyczny i śmierć. Ilość występowania chorób alergicznych zwiększa się co roku, i każdy z nas przynajmniej raz w życiu przechodzi reakcję alergiczną. Dodatkowo sprawdzono, że zwiększyła się lista substancji odpowiedzialnych za wywołujących alergię, a co kilka lat następuje podwojeni liczby chorych. Polskie Towarzystwo Alergologiczne podaje, ze na alergię cierpi już około połowa Polaków, a najwięcej z nich n choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Na następnych miejscach są: pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych oraz alergeny pokarmowe.
Czym jest alergia u dzieci?
Skłonność do chorób alergicznych może być dziedziczna. Jeśli mają ją rodzice istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie alergikiem. Oprócz genów wpływ na występowanie coraz większej liczby alergii w populacji są zmiany zachodzące w środowisku naturalnym wywołane rozwojem cywilizacji. Najczęstsze objawy alergii u dzieci to:
- katar z napadowym kichaniem, i wodnistą wydzieliną nosa,
- kaszel, suchy z charakterystycznym świstem, zazwyczaj po wysiłku (np. po zabawie, bieganiu), czy śmiechu,
- sucha i swędząca skóra, z zaczerwieniami i bąblami (pojawiającymi się nagle).
Pamiętaj, że żadnych z tych objawów nie wolno lekceważyć u dzieci i każdy z nich wymaga wizyty u lekarza.
Prawdopodobieństwo wystąpienie alergii u dzieci zwiększa narażanie dzieci na wdychanie dymu papierowego, spalin oraz ekspozycja na na duże stężenia alergenów, które są w wywiadzie rodzinnym.
Kalendarz pylenia: luty: 2020
Najsilniejszymi alergenami w lutym 2020 r. w większości Polski są
leszczyna,
olsza,
roztocza kurzu domowego,
Cladosporium.
Aktualny kalendarz pylenia (dla każdego tygodnia) znajduje się na TU
>>> Czytaj też: Alergia: czym jest alergia, jak ją stwierdzić. Kalendarz pylenia
Źródło: alergia.pta.med.pl