Opublikowany przez: Monika C. 2020-02-11 14:01:48
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Luisella Planeta Leoni z Pixabay
Mimo, iż luty jest miesiącem zimowym, niektórzy alergicy nie mają już spokoju. Okazuje się, że oprócz roztoczy kurzu domowego, które są cały rok, pylą już także niektóre drzewa! Ładna pogoda, brak mrozu i opadów śniegu przyspiesza wszystkie procesy zachodzące w przyrodzie. Sprawdź co pyli w lutym!
Alergia - jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na zazwyczaj niegroźny czynnik, spowodowana mechanizmami immunologicznymi. Układ odpornościowy rozpoznaje niektóre substancje jako zagrażające. Dolegliwe dla człowieka procesy związane z ich neutralizacją, nazywane są właśnie reakcją alergiczną. Są to: obfita wydzielina z nosa, kichanie, trudności w oddychaniu, łzawienie, wysypki czy kaszel i mają za zadanie pozbycie się alergenu z organizmu. Skrajnym przypadkiem reakcji alergicznej może być wstrząs anafilaktyczny i śmierć. Ilość występowania chorób alergicznych zwiększa się co roku, i każdy z nas przynajmniej raz w życiu przechodzi reakcję alergiczną. Dodatkowo sprawdzono, że zwiększyła się lista substancji odpowiedzialnych za wywołujących alergię, a co kilka lat następuje podwojeni liczby chorych. Polskie Towarzystwo Alergologiczne podaje, ze na alergię cierpi już około połowa Polaków, a najwięcej z nich n choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Na następnych miejscach są: pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych oraz alergeny pokarmowe.
Skłonność do chorób alergicznych może być dziedziczna. Jeśli mają ją rodzice istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie alergikiem. Oprócz genów wpływ na występowanie coraz większej liczby alergii w populacji są zmiany zachodzące w środowisku naturalnym wywołane rozwojem cywilizacji. Najczęstsze objawy alergii u dzieci to:
- katar z napadowym kichaniem, i wodnistą wydzieliną nosa,
- kaszel, suchy z charakterystycznym świstem, zazwyczaj po wysiłku (np. po zabawie, bieganiu), czy śmiechu,
- sucha i swędząca skóra, z zaczerwieniami i bąblami (pojawiającymi się nagle).
Pamiętaj, że żadnych z tych objawów nie wolno lekceważyć u dzieci i każdy z nich wymaga wizyty u lekarza.
Prawdopodobieństwo wystąpienie alergii u dzieci zwiększa narażanie dzieci na wdychanie dymu papierowego, spalin oraz ekspozycja na na duże stężenia alergenów, które są w wywiadzie rodzinnym.
Najsilniejszymi alergenami w lutym 2020 r. w większości Polski są
leszczyna,
olsza,
roztocza kurzu domowego,
Cladosporium.
Aktualny kalendarz pylenia (dla każdego tygodnia) znajduje się na TU
>>> Czytaj też: Alergia: czym jest alergia, jak ją stwierdzić. Kalendarz pylenia
Źródło: alergia.pta.med.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.