Opublikowany przez: Familiepl 2023-05-31 12:34:31
Autor zdjęcia/źródło: Photo by hessam nabavi on Unsplash
Zaparcia u dziecka mogą być one bolesne i nieprzyjemne, ale istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu tego problemu. Zaparcia u maluszków zawsze warto konsultować dość pilnie z lekarzem, niewskazane jest także stosowanie domowych metod bez wiedzy pediatry. Jak zatem pomóc nieco starszemu dziecku w przypadku zaparć? Podpowiadamy.
Zaparcia u dziecka są wyjątkowo nieprzyjemne, mogą dodatkowo powodować ból brzucha i gorsze samopoczucie. Powtarzające się lub przedłużające zaparcie u dziecka warto zawsze skonsultować z lekarzem – być może okaże się konieczne wykonanie dodatkowych badań, jak USG brzucha czy RTG i wykluczenie medycznych przyczyn zaparcia. Co podać w domu dziecku na zaparcia? Warto najpierw upewnić się, że styl życia dziecka i jego dieta zapobiega występowaniu zaparć. Zwróćmy więc uwagę, czy:
Jeśli domowe sposoby i zmiana diety nie przynoszą ulgi, możesz wypróbować specyfiki apteki, które można stosować w przypadku zaparć u dzieci. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków zawsze skonsultuj się z pediatrą, aby upewnić się, że są odpowiednie dla Twojego dziecka i w przypadku rodzaju zaparcia, które ono ma.
Na zaparcia u dziecka możecie wypróbować łagodne czopki glicerynowe, które łagodzą zaparcia poprzez zmiękczenie stolca i ułatwienie jego wydalenia. Mogą się również sprawdzić preparaty zawierające laktulozę, gdyż laktuloza to naturalny cukier, który działa jako środek osmotyczny, zwiększając ilość wody w jelitach i ułatwiając dziecku wypróżnienie.
Zaparcia u dzieci być nieprzyjemne, ale można im skutecznie zaradzić poprzez domowe sposoby, zdrowe odżywianie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na nawyki zdrowego odżywiania, regularną aktywność fizyczną oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Jednocześnie, w przypadku powtarzających się problemów z zaparciami i złym samopoczuciem dziecka, zawsze warto skonsultować się z pediatrą, aby uzyskać fachową poradę i zalecenia dotyczące leków bez recepty.
CZYTAJ TEŻ >> Ile należy pić wody w upał i dlaczego jest to tak ważne?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.