Opublikowany przez: Familiepl 2023-02-16 11:17:26
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jelleke Vanooteghem on Unsplash
Jelitówka, to choroba pojawiająca się najczęściej w młodszym wieku i dotycząca głównie maluchów żłobkowych i przedszkolnych. Dzieje się tak najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, kiedy w zamkniętych pomieszczeniach o wiele łatwiej o przenoszenie się wirusa (najczęściej rotawirusy lub noro wirusy). Co podać dziecku na jelitówkę? Warto to wiedzieć, żeby nie popełnić błędu.
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, bo tak możemy również określać jelitówkę, to zespól objawów u dziecka, które zazwyczaj pojawiają się dość nagle. Najczęstszymi objawami jelitówki będą: osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu, wymioty, biegunka, ból brzucha, a czasem gorączka. Co podać dziecku na jelitówkę? Dziecku na jelitówkę można podać jedynie preparaty, które wspomogą leczenie objawowe. Leczenie jelitówki polega na łagodzeniu objawów i stworzeniu dziecku warunków, które pomogą mu łagodnie przejść przez chorobę i szybko wrócić do zdrowia. Co podać dziecku na jelitówkę? Przede wszystkim płyny i dobrze je nawadniać, bo jelitówka często może prowadzić do odwodnienia. W przypadku gorączki warto natomiast zastosować leki przeciwgorączkowe. Zaleca się również, aby dziecko odpoczywało, a po ustąpieniu objawów miało dietę lekkostrawną.
Pamiętaj, że najważniejsze w czasie grypy jelitowej jest nawadnianie. Podawaj dziecku najlepiej czystą, niegazowaną, przegotowaną i ostudzoną wodę bardzo często i małymi łyczkami. Dobrze jest też podawać malcowi specjalne preparaty nawadniające z elektrolitami.
Niezalecane są natomiast soki i słodzone herbaty, czy inne słodkie napoje, ponieważ zawarte w nich cukry powodują nasilenie biegunki. Wspomagająco możesz zastosować u dziecka również probiotyki (zarówno naturalne np. w jogurcie, jak i suplementy), które wspomogą odbudowywanie się flory bakteryjnej jelit naruszonej przez biegunkę.
Gdy podejrzewamy, że nasze dziecko jest odwodnione, poza obserwacją jego zachowania (osłabienie), możemy zrobić proste testy skórne. Dość silnym uściskiem należy zacisnąć i przytrzymać dwoma palcami płytkę paznokcia przez ok. 5 sekund tak, aby zbladła. Jeśli po puszczeniu jej w ciągu 2 sekund nie wróci ona do pierwotnego koloru może to oznacza to odwodnienie na poziomie umiarkowanym lub ciężkim. Jednym z objawów odwodnienia jest także utrata elastyczności skóry. Aby to sprawdzić, chwytamy skórę dziecka na przykład na przedramieniu lub grzbiecie dłoni pomiędzy palec wskazujący i kciuk, ściskamy i puszczamy. W ciągu dwóch sekund powinna ona wrócić do swojego poprzedniego kształtu, jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać odwodnienie.
CZYTAJ TEŻ >> Ta choroba wróciła - szkarlatyna, jakie daje objawy u dziecka?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.