Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-02-07 10:22:04
Autor zdjęcia/źródło: @Co można podać niemowlęciu przy biegunce
Najprostsza odpowiedź brzmi: iść do lekarza. Jednak nie każda niedyspozycja dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Co więcej – czasem lepiej powstrzymać się przed wizytą w przychodni dla dzieci, skąd można przynieść garść chorób. W przypadku biegunki nie ma konieczności natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Trzeba jedynie znać zasady postępowania w takiej sytuacji.
Pierwszym odruchem przy biegunce jest chęć jej zahamowania, to zupełnie naturalne. Jednak małym dzieciom, a nawet tym w wieku wczesnoszkolnym, nie podaje się leków hamujących luźne stolce, często mylnie nazywane biegunką. Biegunka to także uporczywe wymioty, gorączka i ból brzucha. U dzieci nie zwalcza się skutków, lecz przyczyny. Jeśli tylko można, należy ustalić powód wystąpienia biegunki i zniwelować go. Czasem biegunka towarzyszy ząbkowaniu, niestety ząbkowania nie da się powstrzymać, trzeba to przetrwać.
Wysoka gorączka, wymioty i ból brzucha to także pierwsze objawy szkarlatyny. Jednak przebieg szkarlatyny jest inny. To bardzo groźna choroba i nieleczona może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Można o tym przeczytać tutaj: http://kobietawielepiej.pl/macierzynstwo/male-dziecko-2-6-lat/szkarlatyna-czym-moze-sie-skonczyc-jesli-nie-bedzie-leczona.
Biegunka jest niezwykle groźna dla niemowląt, gdyż może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zmniejszenie ilości wody w organizmie pociąga za sobą niedobór elektrolitów, a ten może powodować zaburzenia funkcjonowania poszczególnych organów, a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do śmierci. U dzieci niezwykle łatwo o odwodnienie. Nietrudno zauważyć, że utrata 5% masy ciała znacznie szybciej odbywa się u dzieci niż u osób dorosłych. Dlatego właśnie w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć wymiotów i luźnych stolców u dzieci. O ile u dorosłych początkowe objawy można zbagatelizować i nie stanie się nic złego, w przypadku dzieci trzeba zachować czujność od początku.
To, co dziecku potrzebne najbardziej, to podawanie mu dużej ilości płynów. Niemowlęta karmione piersią najczęściej nie chcą się od tej piersi oderwać i nie powinno się oszukiwać ich smoczkiem, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym należy karmić jak dotychczas, można dodatkowo podać wodę do picia. Dzieci przyjmujące stałe pokarmy powinny dostawać zwiększoną ilość napojów do picia. Najlepiej, jeśli będzie to woda, woda z sokiem lub herbata rumiankowa. Dzieci chętnie sięgają po soki i napoje gazowane, ale nie jest to dobry wybór w walce z odwodnieniem.
Więcej informacji na temat biegunki u niemowląt można znaleźć na stronie www.zdrowemaluchy.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.