Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-29 11:11:09
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Chrapanie najczęściej przeszkadza partnerowi i to on powinien dopingować osobę chrapiącą do podjęcia odpowiednich działań. Czasami wystarczą domowe sposoby na chrapanie, czasami konieczna będzie konsultacja specjalisty.
Sporadyczne chrapanie może zdarzyć się każdemu i jest to najczęściej efektem przemęczenia, stresu, wystarczy kilka godzin odpoczynku, by problem zniknął. Zupełnie inaczej jest w przypadku chrapania notorycznego, powtarzającego się każdej nocy.
Chrapanie jest dolegliwością bardzo często lekceważoną, owszem powoduje dyskomfort, ale nie jest chorobą. To trochę błędne podejście do problemu, rzeczywiście chrapanie nie jest chorobą, ale może być jednym z objawów bardzo niebezpiecznych schorzeń. Aby wyeliminować problem, musisz najpierw dowiedzieć się jak leczyć chrapanie.
Chrapanie dotyka przede wszystkim mężczyzn po 40-stce (ok. 30%) oraz kobiet po menopauzie (ok. 10%), to spora grupa osób. Do tego trzeba doliczyć współmałżonków i partnerów, którzy nie mogą się wyspać z powodu chrapania.
Każdy potrzebuje zdrowego snu, czyli takiego, który trwa 7-8 godzin i nic go nie zakłóca. Jest on niezbędny dla prawidłowej regeneracji organizmu po całodziennym wysiłku psychicznym i fizycznym.
Podczas snu wszystkie funkcje organizmu ulegają znacznemu spowolnieniu. Wolniej bije serce, wolniej krąży krew w naczyniach, wolniej oddychamy, mięśnie ulegają rozluźnieniu. I to w określonych sytuacjach powoduje chrapanie.
W trakcie spania dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła i języka, w efekcie drogi oddechowe ulegają zwężeniu. W przypadku osób zdrowych nie powoduje to żadnych skutków. Jednak w niektórych sytuacjach wdychane i wydychane powietrze nie może dostać się do płuc, wprowadza podniebienie miękkie w drgania i powoduje charakterystyczny dźwięk, nazywany chrapaniem.
Najczęstszą przyczyną chrapania mogą być:
Bardzo często chrapanie nie jest spowodowane zmianami chorobowymi, ale niezdrowym trybem życia lub chwilową niedrożnością górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, obrzęk śluzówki). Przed snem należy je udrożnić, by pozbyć się nadmiaru błony śluzowej.
Chrapaniu sprzyjają także niewłaściwe nawyki jak spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem, palenie tytoniu, obfite kolacje. Na chrapanie mają także wpływ warunki panujące w sypialni. Zbyt wysoka temperatura, niewłaściwie dobrane łóżko (a właściwie materac) mogą powodować dyskomfort spania.
Często chrapanie spowodowane jest nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych lub pojawieniem się zmian chorobowych. Najczęściej jest to skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałków, polipy w nosie, przerost nasady języka lub języczka.
Jeśli chrapanie występuje regularnie, to niezbędna jest konsultacja lekarza laryngologa, który po przeprowadzeniu badań będzie mógł postawić właściwą diagnozę. Najczęściej będzie potrzebny mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który usunie przyczynę chrapania. W przypadku problemów z przegrodą nosową wystarczy jej korekcja, polipy w nosie wymagają usunięcia. To proste zabiegi najczęściej wykonywane w ciągu jednego dnia.
Bardzo często chrapanie spowodowane jest bezdechem sennym. To bardzo niebezpieczna choroba. Chrapaniu towarzyszą bezdechy trwające kilka sekund, i mogą powtarzać się nawet kilkadziesiąt razy w nocy. To bardzo groźny objaw, który powoduje niedotlenienie mózgu. Skutkami bezdechów jest uczucie zmęczenia, bóle głowy oraz nagłe napady senności w ciągu dnia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kierowców i osób pracujących przy maszynach.
Leczenie bezdechu sennego wymaga leczenia w specjalistycznych poradniach zajmujących się zaburzeniami snu. Po przeprowadzonych badaniach diagnostycznych lekarz zaleci odpowiednie leczenie.
W przypadku bezdechu sennego najbardziej skuteczną metodą są aparaty CPAP. Ich zadaniem jest zapewnienie przepływu powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu podniebienie miękkie i języczek nie opadają, a drogi oddechowe zachowują drożność i przepływ powietrza jest prawidłowy.
Przede wszystkim nie możesz lekceważyć problemu, przeniesienie się do odrębnej sypialni nie jest dobrym pomysłem. Owszem zapewni Ci komfort snu, ale może spowodować komplikacje w relacjach emocjonalnych z mężem i co najważniejsze, nie rozwiąże problemu.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest obserwacja, w jakich sytuacjach występuje chrapanie, z jaką częstotliwością. To pozwoli Ci wyeliminować niektóre przyczyny lub nakłonić męża do wizyty u lekarza.
W pierwszej kolejności Warto zadbać o warunki panujące w sypialni. Powinna być wietrzona codziennie przed snem. W zimie wystarczy zaledwie kilka minut, odświeży się nie tylko powietrze, ale spadnie temperatura, która powinna wynosić ok. 19 stopni Celsjusza. W lecie podczas upałów obniżenie temperatury jest znacznie trudniejsze, ale kto nie ma klimatyzacji, może posiłkować się wiatrakiem.
Kolejnym elementem jest wygodny materac oraz prawidłowe podparcie głowy. Poduszka powinny być płaska, sprawia, że język nie opada ku tyłowi podniebienia i oddychanie nie powoduje uciążliwego chrapania.
Bardzo ważna jest także pozycja w czasie snu. Uciążliwe chrapanie najczęściej występuje w pozycji na wznak. Wtedy język opada, otwierają się usta i pojawia się chrapanie. Domowe sposoby typu gwizdanie, zatykanie nosa są mało skuteczne. Lepsze efekty przynosi przyjęcie pozycji bocznej, oddychanie jest wtedy swobodniejsze i Twój mąż na dłuższy czas przestaje chrapać.
Niestety te domowe sposoby na chrapanie nie sprawdzą się w przypadku, kiedy chrapaniu towarzyszy bezdech senny, w takiej sytuacji jak najszybciej należy udać się do kliniki medycyny snu i podjąć odpowiednie leczenie.
Osoby z nadwagą chrapią częściej, nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie szyi utrudnia oddychanie podczas snu. Warto więc zrzucić kilka kilogramów i spać spokojnie przez całą noc. Przygotowując kolację dla rodziny, pamiętaj by była lekkostrawna i spożyta minimum 2 godziny przed snem.
Dla zdrowia i spokojnego snu niewskazane jest także spożywanie używek bezpośrednio przed snem. Alkohol w ograniczonych ilościach powinien być spożywany najpóźniej 2 godziny przed udaniem się do sypialni. Alkohol jest przyczyną zmiękczenia mięśni gardła i języka, jest powodem chrapania, które przeszkadza wszystkim.
Powinnaś mieć świadomość, że jeżeli domowe sposoby na chrapanie nie przyniosą spodziewanych rezultatów, to problem jest poważniejszy. I nie chodzi tu tylko o to, byś Ty nie słyszała chrapania, ale by mąż rzeczywiście przestał chrapać.
W rzeczywistości skutecznie można pozbyć się chrapania tylko z pomocą lekarza. Należy zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu i badania postawi wstępną diagnozę i wystawi skierowanie do laryngologa lub zaleci zmianę trybu życia.
Jeżeli laryngolog nie stwierdzi zmian anatomicznych, to skieruje pacjenta do kliniki medycyny zajmującej się zdrowym snem. Dalszy przebieg leczenia będzie uzależniony od zdiagnozowanych problemów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.