Opublikowany przez: monika.g 2015-09-11 16:28:44
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Co jeść po porodzie karmiąc piersią?
Wbrew powszechnie panującej opinii w czasie karmienia piersią nie obowiązuje jakaś specjalna, ścisła dieta. Jadłospis matki karmiącej po prostu powinien zawierać zdrową, lekkostrawną żywność. Należy tak komponować posiłki, żeby były urozmaicone oraz zawierały niezbędne dla mamy i dziecka składniki odżywcze.
ZOBACZ: DIETETYK: Jak prawidłowo zbilansować dietę kobiety w ciąży?>>
W czasie karmienia piersią organizm kobiety potrzebuje o ok. 200 kcal więcej niż w czasie ciąży. Te kalorie są potrzebne Twojemu organizmowi, a nie dziecku, ponieważ pokarm początkowo jest produkowany z zapasów zgromadzonych w czasie ciąży. To co jesz zaraz po porodzie nie przenika do pokarmu. Dzięki temu mechanizmowi karmienie piersią pozwala szybko powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Dziecko natomiast otrzymuje wszelkie niezbędne składniki odżywcze, gdyż ich poziom w mleku jest stały, niezależnie od tego co jesz. Wszystkie składniki są przetwarzane przez organizm i w odpowiedniej ilości trafiają do pokarmu. Natomiast organizm matki korzysta z tych, które pozostaną. Z tego względu tak ważne jest, aby dostarczać mu odpowiednią ilość tych składników, żeby starczyło ich dla dziecka oraz zostało dla mamy.
Dieta kobiety karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i lekkostrawna. Aby taka była należy przy komponowaniu codziennego jadłospisu uwzględniać po jednym produkcie z każdej z 5 grup produktów żywnościowych:
Jedz świeże, pełnowartościowe, naturalne produkty, wybieraj głównie te najmniej przetworzone (pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, surowe owoce).
Nie musisz unikać alergenów. Jeśli sama nie jesteś na nic uczulona to możesz jeść wszystko, obserwuj tylko reakcje dziecka. Dostarczanie alergenów pozwala organizmowi maleństwa uodparniać się na nie, co w przyszłości zapobiegnie alergii.
Jednak pamiętaj, żeby produkty, które mogą uczulać (np. mleko, jaja, truskawki, orzechy, cytrusy) wprowadzać do swojej diety stopniowo, bacznie obserwując reakcje dziecka. Każdy nowy produkt, przy którym nie jesteś pewna czy nie zaszkodzi dziecku, wprowadzaj do diety w odstępie kilku dni.
Unikaj potraw smażonych, zbyt mocno przyprawionych, tłustych i wzdymających. Uważaj na fasolę, kapustę, brokuły, warzywa strączkowe, mogą one powodować kolkę u niemowlęcia. Zawierają dużo błonnika i mają działanie wzdymające. Najnowsze badania wskazują, że nie mają one negatywnego wpływu na dziecko, jednak w przypadku wystąpienia kolki u maluszka lepiej wyeliminuj te produkty ze swojej diety. Ostrożnie stosuj ostre przyprawy takie jak czosnek, chili czy curry. Ich smak przenika do mleka i nie wszystkim maluchom może odpowiadać.
Wystrzegaj się także przetworzonej żywności, ponieważ zawiera ona dużą ilość niezdrowych tłuszczów, cukru, barwników i konserwantów. Zrezygnuj więc ze słodyczy, gotowych ciast i ciasteczek, zup w proszku, wszelkiego rodzaju fast foodów.
Zalecana dzienna dawka płynów do spożycia wynosi 1,5 L. W czasie karmienia piersią na pewno będzie ona większa, ponieważ będziesz miała również większe zapotrzebowanie na płyny. Nie musisz dokładnie liczyć ile wypiłaś, najważniejsze jest to, żeby nie dopuszczać do zbytniego odwodnienia organizmu.
Płyny dostarczane w czasie karmienia piersią nie muszą się ograniczać wyłącznie do herbatek na laktację, chociaż one również są zalecane przy zbyt skąpej ilości pokarmu, zwłaszcza te na bazie kopru włoskiego. Najważniejsza do nawodnienia organizmu jest czysta, niegazowana woda mineralna, która dostarczy również wielu mikroelementów takich jak magnez, wapń, sód i potas. Warto również pić dużo soków, ale tych świeżo wyciskanych z owoców, kompotów i lekkiej najlepiej zielonej herbaty.
Unikaj coli, napojów energetycznych, mocnej czarnej herbaty, kawy i oczywiście alkoholu, nawet w małej dawce przenikają one do pokarmu i mogą szkodzić dziecku.
Po upływie pierwszych tygodni powoli możesz wracać do produktów wcześniej wyeliminowanych, obserwując niemowlaka. Jednak gdy zauważysz u niego niepokojące objawy: np. kolkę lub wysypkę, odstaw podejrzany produkt. Jeśli w ciągu 2 tygodni nie nastąpi poprawa, przywróć go do diety, a w zamian usuń inny. Próbuj tak aż do chwili, gdy będziesz pewna, że konkretny produkt powoduje problemy trawienne u dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.