Autor zdjęcia/źródło:
Kaszel u dziecka@flikr.com/Honza Soukup
Kaszel to nie choroba tylko jej objaw. Dzięki niemu wiesz co złego dzieje się z twoim dzieckiem. Potraktuj go pozytywnie, jednak go nie lekceważ.
Gdy malec kolejny dzień kaszle, z pewnością się zastanawiasz, czy podać dziecku syrop i jeszcze trochę poczekać, czy już iść do lekarza? Co powinnaś o kaszlu wiedzieć? Kaszel pojawia się, gdy w drogach oddechowych nagromadzi się dużo wydzieliny zapalnej – świetnej pożywki dla rozwoju bakterii. Pomaga on dziecku pozbyć się jej, dzięki czemu bakterie tracą swoją pożywkę i nie mogą się łatwo rozwijać. Jest kilka rodzajów kaszlu, choć my go najczęściej dzielimy na kaszel mokry i suchy.
Kaszel – jak sobie z nim poradzić?
Podpowiemy ci jak łagodzić objawy kaszlu i co dziecku podawać, żeby te ciężkie dni znosiło jak najlepiej. Przeczytaj nasze rady i rozpraw się z kaszlem u dziecka.
- Na mokry kaszel podaj dziecku syrop wykrztuśny, czyli taki, który rozrzedza wydzielinę i dziecko może łatwiej ja odkrztusić.
- Po syropach wykrztuśnych kaszel się nawet wzmaga. Nie podawaj syropu wieczorem, gdyż dziecko nie mogłoby spać. Syrop taki podaj maluchowi najpóźniej do godziny 17.00.
- Na początku infekcji możesz dziecku podać syrop ziołowy. Stosuj go jednak ostrożnie, gdyż często powoduje on alergię.
- Mokrego kaszlu nie hamuj. Jego powodem jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Zahamowanie go zatyka oskrzeliki i powoduje namnażanie się bakterii.
- Kaszlący maluch, nawet w przypadku zapalenia oskrzeli, nie powinien dostawać antybiotyku. Po prostu większość dziecięcych infekcji powodują wirusy, na które antybiotyki nie działają. Przy takich infekcjach wystarczą leki rozrzedzające wydzielinę oraz wzmacniające.
- Małemu dziecku powinnaś oklepywać plecki. Ułatwia to pozbycie się wydzieliny z oskrzeli. Powinnaś robić to rano oraz godzinę po podaniu dziecku środka wykrztuśnego. Połóż dziecko na swoich kolanach na brzuszku tak, aby główkę miało niżej niż reszta ciała i oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę po obu stronach kręgosłupa. Klep w kierunku barków omijając kręgosłup i nerki.
- Przy wilgotnym kaszlu rób dziecku inhalacje. Najlepiej z gorącej wody i soli, w proporcji 2 litry wody na łyżkę soli.
- Powinnaś leczyć katar dziecka, gdyż może on powodować kaszel. Zalegająca w nosie wydzielina spływa do gardła i powoduje kaszel.
- Suchy kaszel występuje na początku infekcji, a często też po jej zakończeniu. Pojawia się też przy zapaleniu krtani i niektórych chorobach alergicznych. Jest on bardzo męczący i lekarz może przepisać środki hamujące go.
- Kaszel tzw. szczekający jest niebezpieczny, gdyż może świadczyć o zapaleniu krtani. Często towarzyszy mu duszność. W przypadku takiego kaszlu u dziecka, szybko zgłoś się do lekarza. Także groźny jest kaszel przypominający pianie koguta. Często jest on spowodowany krztuścem i wymaga stałej opieki lekarskiej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: