Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Historia św. Mikołaja @pixabay
Święty mikołaj – to postać starszego mężczyzny, z białą brodą, w czerwonym stroju, rozdającego prezenty. Porusza się saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Św. Mikołaj mieszka na dalekiej, zimnej północy w Laponii lub na biegunie północnym, ale tego nikt nie jest pewien... A co Twoje dziecko o św. Mikołaju, czy zna jego prawdziwą historię?
Święty Mikołaj, biskup Miry (w dzisiejszej Turcji), ze względu na opisywane dobre uczynki (m.in. cały swój majątek rozdał biednym), stał się pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starszy pan z bujną, białą brodą, często w czerwonym płaszczu, z pastorałem oraz co najważniejsze z workiem prezentów, ale czasem też z rózgami w ręku. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego Mikołaja) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle zabawki i słodycze), a niegrzecznym rózgę. Legenda głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup się o tym dowiedział, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, św. Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.
Postać ws. Mikołaja spopularyzował amerykański karykaturzysta, publikując 1 stycznia 1881 roku na łamach czasopisma Harper's Weekly ilustrację, na której św. Mikołaj rozdaje prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej. Wtedy św Mikołaj pierwszy raz ma czerwoną czapkę z białym pomponem zamiast biskupiej mitry, która później stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia.
Współczesny wizerunek św. Mikołaja w czerwonym płaszczu i w czapce z pomponem został ugruntowany w 1930 roku przez firmę... Coca – Cola, dzięki reklamie swojego napoju (niektórzy twierdzą, że wcześniej strój mikołaja był koloru niebieskiego ;)).
W 2004 Rada Języka Polskiego zaleciła, że pomimo iż imię Mikołaj lub świętego (św. Mikołaj) piszemy wielką literą, to jako określenie postaci przynoszącej prezenty z okazji Bożego Narodzenia należy ją pisać małą literą: święty mikołaj, np. sąsiad przebrał się za świętego mikołaja. Małą literą pisze się też nazwę mikołajki.
Listy z życzeniami do Świętego Mikołaja dzieci mogą wysyłać na adresy trzech urzędów pocztowych:
do Drøbak w południowej Norwegii:
Julenissen’s Postkontor, Torget 4,1440 Drøbak, Norwegiado Rovaniemi w Finlandii:
Santa Claus, Arctic Circle,96930 Rovaniemi, Finlandiado Kanady:
Santa Claus, North Pole,Canada, H0H 0H0
Tak, takie jest zapotrzebowanie dzieci z całego świata, że jedno „mikołajowe” biuro to za mało. We wszystkich Śnieżynki – asystentki, muszą się bardzo uwijać, by przekazywać Mikołajowi wszystkie otrzymane od dzieci prośby.
List do św. Mikołaja piszemy tak jak inne. Zaczynamy od grzecznościowego zwrotu:
Drogi św. Mikołaju lub Kochany św. Mikołaju...
Następnie przedstaw się, tak żeby Mikołaj wiedział, dokąd ma wysłać prezent:
Nazywam się... , mieszkam w (adres), z rodzicami (można podać imiona mamy i taty), rodzeństwem i zwierzakami (jeśli z Wami mieszkają)
Teraz możesz opisać co robiłeś w tym roku, czy byleś grzeczny...
Wymień kilka prezentów, które chciałbyś dostać, ale nie za dużo – pamiętaj, że Mikołaj chce obdarować wszystkie dzieci, dlatego zazwyczaj przybywa z jednym z wymienionych przez Ciebie prezentów.
Na końcu listu pozdrów św. Mikołaja i podpisz się swoim imieniem :)
CZYTAJ TEŻ:
>>> Świąteczne inspiracje: co kupić pod choinkę?
>>> Piosenki świąteczne dla dzieci. TEKSTY i FILMY
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
mommy12 2018.12.16 13:06
Sama jako dziecko uwielbiałam pisać listy do św. Mikołaja i uważam, że to genialna tradycja :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.