Opublikowany przez: ULA 2011-10-06 14:10:59
W pierwszych miesiącach ciąży nie ma powodu , żeby kobieta zrezygnowała z siadania za kierownicą. Pasy bezpieczeństwa nie są obowiązkowe u ciężarnych, jednak z tego uprawnienia przyszła mama nie powinna korzystać...
Przygotowując się do jazdy samochodem w ciąży należy:
1. Zdjąć obszerne ubrania, aby pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, tak aby leżał płasko pod brzuchem.
3. Upewnić się, że pas piersiowy znajduje się pomiędzy piersiami.
4. Dociągnąć pas.
Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci...
Jak zapinać pas bezpieczeństwa w czasie ciąży?
1. Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim.
3. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć.
4. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy - może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.
Możliwe długofalowe konsekwencje:
- Odklejenie łożyska (najczęściej spotykany) stan zagrożenia płodu
- Przedwczesny poród
- Zaburzenia układu oddechowego i nerwowego
- Bezpośrednie obrażenia płodu
- Uszkodzenia rąk i nóg
Śmiertelne:
- Śmierć matki
- Odklejenie łożyska
- Pęknięta macica
Przyszła mama powinna też pamiętać o ustawieniu fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by sprawność motoryczna kobiety w żaden sposób nie była ograniczona.
Tylko prawidłowa pozycja za kierownicą zapewnia możliwość błyskawicznej reakcji i sprawia, że rosnący brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszą więc mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się między godziną 8 a 10, natomiast prawa między 2 a 4.
W bardziej zawansowanej ciąży, jeśli to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogą wówczas odwracać uwagę kobiety od jezdni. Dodatkowo rosnący brzuch coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicą, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogą spowodować uszkodzenie dziecka.
Jeżeli jednak przyszła mama nie może zrezygnować z podróży, niech zadba o to, by samochodem kierował ktoś inny, a ona mogła wygodnie jechać na miejscu pasażera.
Joanna Kupczyk - doświadczona położna i ekspert Familie.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2013.06.05 14:08
Jak zaczął mi się zaokrąglać brzuszek, to nie zapinałam pasów. Kobieta w ciąży nie zawsze musi zapinać pasy, jeśli ma odpowiednie zaświadczenie od gina.
79.185.*.* 2011.10.24 15:09
Ja od kiedy brzuszek sie powiększył jeżdzę bez pasów... Chociaż juz pod koniec tzn od 38tygodnia nie siadam za kierownica...zbyt nóżki spuchły zeby operowac pedalami!!!
aguska798 2011.10.07 17:22
Ja do końca ciąży zapinałam pasy, z resztą pasy trzeba zapinać zawsze
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.