Ciemieniucha u niemowlaka - SPRAWDZONE RADY!
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Ciemieniucha u niemowlaka@flikr.com/Sage Ross
Ciemieniucha u niemowlaka może pojawić się między 3 a 6 tygodniem życia. Żółta skorupka, która umiejscawia się na główce dziecka nie boli, nie swędzi, nie zagraża zdrowiu, ale nie wygląda najlepiej. Bywa ona mylnie kojarzona z niedostateczną higieną dziecka ale, jak się okazuje, jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych.
Najczęściej zmiany pojawiają się nie na całej główce, tylko w okolicach ciemiączka, stąd też pochodzi nazwa. Ciemieniucha u niemowlaka przypomina wyglądem tłusty łupież i może dawać wrażenie, jakby maluch miał lekko rude włoski. Zmiany mogą się pojawiać także na innych częściach ciała, na przykład w okolicach brwi albo nosa. Może ona wystąpić też u starszych dzieci, nawet dwu i trzyletnich. Częściej występuje latem, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej. Może też nawracać, nawet wielokrotnie. Jednak najczęściej raz zlikwidowana już nie powraca.
Ciemieniucha u niemowlaka – jak z nią walczyć?
Ciemieniucha u niemowlaka zazwyczaj znika sama po kilku tygodniach. Jednak, gdy ma cięższą postać i łuski tworzą na główce dziecka twardą skorupę, którą trudno jest usunąć, powinnaś szybko zareagować, bo wtedy łatwo ją zlikwidujesz. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja główki maluszka.
- Codziennie smaruj główkę dziecka oliwką z oliwek i myj. Możesz też przyłożyć do głowy nasączoną oliwką gazę i przykryć całość bawełnianą czapeczką. Po kilkunastu minutach uczesz dziecko delikatnie, ale dość długo, żeby usunąć jak najwięcej łusek. Używaj specjalnej szczotki z miękkiego włosia przeznaczonej dla niemowląt. Po tym zabiegu wymyj główkę i dokładnie ją osusz.
- Dobre efekty dają kosmetyki do mycia głowy przeznaczone dla małych alergików. Takie zabiegi powtarzaj codziennie, aż do chwili gdy ciemieniucha zniknie. Jeśli skorupa na główce jest twarda, a mycie i wyczesywanie nie wystarczają, posmaruj główkę dzidziusia tłustym kremem lub wazeliną po czym nałóż czapeczkę.
- Możesz też zastosować peeling z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrąb pszennych. Taką papką, która zmiękcza naskórek i delikatnie go ściera, smaruj główkę dziecka na krótko przed kąpielą. Dobra jest także oliwka salicylowa albo krochmal.
- Jeżeli walka z ciemieniuchą okaże się bezskuteczna lub jej objawy zaczną się nasilać i rozprzestrzeniać, skonsultuj się z pediatrą. Być może doradzi któryś z kremów dostępnych w aptekach. Regulują one proces rogowacenia naskórka i łagodzą podrażnienia. Nie usuwaj naskórka na siłę i na sucho, bez użycia kremów czy oliwki. Taki zabieg może sprawić dziecku ból i zainfekować skórę.
Ciemieniucha u niemowlaka – jak przed nią uchronić?
Pewnie zastanawiasz się, czy można zapobiec ciemieniusze. Pewności na to nie ma. Jednak gdy będziesz stosowała profilaktyczne zabiegi z pewnością zmniejszysz szansę na pojawienie się je u twojego dziecka.
1. Spróbuj smarować główkę niemowlęcia oliwką, a później czesać ją miękką szczotką, nawet jeśli główka jest zupełnie łysa.
2. Nie przegrzewaj główki, bo pocenie sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. W domu nie zakładaj dziecku czapeczki, chyba że po kąpieli i na krótko.
3. Czapki dla maluszka powinny być wykonane z naturalnych tkanin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
gocha2323
2016.09.09 23:04
mój synek miał ciemieniuchę! naoliwiłam główkęi wyczesałam! potem już nie miał!
-
Stokrotka
2016.09.09 08:57
U nas oliwka pomagała chyba najbardziej. Dobrze że potem już dziecko z tego wyrasta