Ciemnożółte plamy na główce dziecka, czyli tzw. ciemieniucha, powstaje przy nadmiernym działaniu gruczołów łojowych malucha. Nie ma powodów do niepokoju. To tylko ciemieniucha. Leczenie krok po kroku i proste wskazówki pomogą szybko pozbyć się problemu.
Autor zdjęcia/źródło: Ciemieniucha leczenie @ 123 RF
Ciemieniucha występuje u dzieci bardzo często, zwłaszcza latem. To problem bardzo popularny wśród rodziców najmłodszych dzieci. Najczęściej żółte łuski pojawiają się na główce niemowlaka w kilka dniu po urodzeniu, ale zdarza się, że ciemieniucha występuje też nieco później. Nawet jeśli myjesz główkę dziecka codziennie problem może się pojawić, ponieważ nie jest to problem higieniczny, a hormonalny. Produkowany w nadmiarze łój zasycha na główce dziecka i tworzy żółte plamki.
Zwykle ciemieniucha nie wymaga medycznej konsultacji, ale jeśli problem się nasila mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji, tzn. plamki pojawiają się także na szyi, za uszami i pod pachami to takie objawy wskazują już na alergię i warto udać się z nimi do pediatry. Lekarz przepisze specjalną maść do smarowania delikatnej skóry dziecka, albo szampon, który załagodzi zmiany skórne oraz będzie zapobiegał powstawaniu łusek.
Ciemieniucha leczenie KROK PO KROKU:
- Anielska cierpliwość – zacznijmy od tego, że zwalczanie ciemieniuchy to codzienna pielęgnacja i staranność co wymaga odrobiny cierpliwości. Problem powinien zniknąć w ciągu 14 dni.
- Metoda oliwkowa - Na dobry początek zaprzyjaźnij dziecko z oliwką. Smaruj zmiany skórne oliwką dla niemowląt na kilka minut przed kąpielą. Możesz w tym celu użyć wacików. Nasącz je oliwką i przykryj nimi główkę dziecka, a następnie zakryj czapeczką. Pilnuj, żeby maluszek nie ściągał sobie niczego z głowy. W ciągu kilku minut łuski namiękną i będzie można je wyczesać miękką szczoteczką. Nie przejmuj się bo cały zabieg nie powinien ani drażnić, ani swędzieć. Potem umyj włoski dziecka szamponem dla niemowląt. Pamiętaj o tym by ruchy były delikatne i powolne. Taki masaż głowy dodatkowo relaksuje dziecko.
- Owsiankowe mycie głowy – wiele mam poleca taką prostą domową metodę. Polega ona na tym, że na zmianę z szamponem stosuje się przy myciu głowy dziecka namoczonych w ciepłej wodzie płatków owsianych. W ten sposób dodatkowo zmiękczasz skórę główki.
- Gotowe preparaty – w aptekach można także kupić gotowe kremy i olejki, które pomagają w zwalczaniu ciemieniuchy. Warto po nie sięgnąć jeśli problem się nasila. W takich przypadkach sprawdza się Olejuszka, Mustela, Stelaker. Z pewnością znajdziesz odpowiedni produkt w swojej aptece. Nałóż dziecku preparat na noc, a główne umyj przy porannej pielęgnacji.
- Umiarkowane noszenie czapki – ostatnia bardzo ważna kwestia to umiarkowanie w noszeniu czapeczki. Po pierwsze zaleca się, żeby była ona biała, ponieważ barwniki mogą drażnić skórę dziecka. Po drugie pamiętaj o zdejmowaniu okrycia głowy maluszka w domu i w innych zamkniętych pomieszczeniach. Czapeczka dziecka musi być bardzo przewiewna i lekka.