Opublikowany przez: Ewa Mierzejewska
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Anthony Tran on Unsplash
Pot z czoła spływa hektolitrami, ubrania kleją się do ciała i każdego dopada totalne lenistwo. Ta krótka charakterystyka sprawia, że od razu nasuwa się jedna myśl: "LATO". Tak, dokładnie. Jednak te "katusze" są niczym w porównaniu do tych, które przechodzą kobiety spodziewające się dziecka. Ciąża latem może być dość uciążliwa...
W okresie wakacyjnym na ich nogach pojawiają się obrzęki oraz żylaki, a infekcje, zasłabnięcia i omdlenia i mdłości są u kobiet ciężarnych niestety normą. Tych przykrych dolegliwości nie da się do końca zwalczyć, ale można je zminimalizować. Podpowiemy co zrobić, aby te dolegliwości były jak najmniej odczuwalne w okresie letnim.
Obrzęki rąk, nóg, oraz twarzy w ciąży spowodowane są uciskiem żyły, odprowadzającej krew z dolnej części ciała do serca, przez macicę. Obrzęki to nic innego jak gromadzenie się wody pod skórą. Najczęstszym okresem ich występowania są miesiące letnie. Jednak obrzęki w ciąży latem łatwo pomylić z gestozą. Gestoza to dolegliwość pojawiająca się w okresie ciąży ujawniająca się bólem żył, puchnięciem ciała, szybkim przybieraniem na wadze, oraz skokami ciśnienia tętniczego i występowaniem białka w moczu. Dolegliwości te nie są przyjemne dla przyszłych mam. Dlatego zamiast je leczyć najlepiej stosować profilaktykę.
Kobieta ciężarna powinna w ciągu doby spożywać dużą ilość płynów. Z jadłospisu powinna wyeliminować sól i postawić na produkty, którę są bogatym źródłem witamin B i C. Podczas odpoczynku jej nogi powinny być uniesione. Wskazane jest, aby nosiła obuwie na płaskiej podeszwie, które nie uciska stopy i nie krępuje jej swobodych ruchów. Pozwoli to na swobodny przepływ krwi. Jeżeli jednak obrzęki będą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa.
Żylaki ujawniają się wyjątkowo często w okresie letnim. Gorące powietrze sprzyja ich rozszerzaniu. Tak jak w przypadku żylaków są one spowodowane uciskiem macicy na żyły. Dlatego też kobieta ciężarna powinna kupić rajstopy uciskowe i nosić je każdego dnia. Wskazane jest, aby nogi płukała w letniej wodzie, a pojawiające się żylaki smarowała np. maścią nagietkową.
Potliwość jest nieodłączym elementem towarzyszącym ciąży nie tylko latem. Dlatego też przyszła mama powinna co najmniej dwa razy dziennie brać prysznic. Jeżeli nie ma takiej możliwości dobrym rozwiązaniem będzie noszenie ze sobą chusteczek odświeżających oraz pudru dla niemowląt, którry pozwoli uniknąć odparzeń piersi i pachwin. Do butów powinna włożyć antypotliwe wkładki.
Latem przyszła mama powinna pamiętać, aby pić przynajmniej 3 litry płynów dziennie. Dobrym wyborem będzie picie niegazowanej wody mineralnej i soków owocowo - warzywnyh, które dostarczają niezbędnych witamin. W ciąży niewskazane jest picie kofeiny, która działa moczopędnie. Skutkiem jej picia może być odwodnienie organizmu.
Należy o tym pamietać, ponieważ strata wody wydzielanej z ciała przez pot jest duża, a jej niedobór powoduje u ciężarnej zasłabnięcia i omdlenia. W okresie wakacyjnym ciężarna powinna postawić na dietę lekkostrawną i z jadłospisu wykluczyć ciężostrawne, tłuste potrawy. Do jadłospisu powinna ona włączć dużą ilość warzyw i owoców, które są doskonałym źródłem błonnika i witamin. Nie powinna również zapomnieć o chudym mięsie.
Długotrwałe przebywanie w gorącym słońcu może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży. Skutkiem tego mogą być omdlenia oraz skurcze macicy. Dlatego też kobieta ciężarna czas od 9 do 18 powinna spędzić w domu. Porządki najlepiej zaplanować na godziny poranne i wieczorne. W godzinach największego upału zalecane jest zasłonięcie rolet lub żaluzji, włączenie wentylatora i relaksowanie się.
Jeżeli jednak kobieta musi wyjść z domu powinna ubrać lekką, przewiewną sukienkę, lub bluzkę i spódnicę oraz wygodne buty na płaskiej podeszwie. Przed wyjściem wskazane jest, aby użyła hipoalergicznego kremu z filtrem, aby nie doszło do przebarwień i podrażnień skóry.
W okresie ciąży odporność diametralnie spada. Skutkiem tego są nawracające infekcje. Przyszła mama powinna pamiętać, aby unikać klimatyzowanych pomieszczeń. Gwałtowna zmiana temperatur może spowodować infekcję górnych dróg oddechowych.
W wakacje również łatwo złapać infekcję okolic intymnych. Dlatego też ciężarna przed wejściem do basenu, lub jeziora powinna założyć tampon, lub po wyjściu z wody zastosować globulkę dopochwową.
Czytaj też:
>> Maffashioin jest w ciąży! Blogerka potwiwredziła
latem |
|
34,0% |
jesienią |
|
20,8% |
zimą |
|
26,4% |
wiosną |
|
18,9% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.