Opublikowany przez: monika.g 2016-01-27 17:32:17
W ciągu ostatnich lat wielokrotnie wzrosła liczba ciąż bliźniaczych i mnogich. Ciąża bliźniacza przeważnie wynika z predyspozycji genetycznych. Jednym z powodów jest także wiek matek, które coraz później planują ciąże. Starsze mamy mogą produkować więcej niż jedno jajeczko w ciągu jednego cyklu, ponieważ następuje u nich wzrost hormonów odpowiedzialnych za owulację. Jednak głównym powodem ciąż mnogich jest wspomaganie płodności, przyjmowanie leków hormonalnych i zapłodnienie in-vitro.
(Pixabay.com @ Ciąża bliźniacza)
Ciąża bliźniacza – ciąża podwyższonego ryzyka
Dwoje dzieci podczas jednej ciąży to podwójne szczęście, ale też większe zagrożenie, bowiem każda ciąża mnoga jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Ryzyko dla dzieci jest takie, że mogą się urodzić jako wcześniaki, co spowoduje niską wagę. Przez to, że jest ich więcej może nastąpić opóźnienie wzrostu jednego płodu i niedobór tlenu. U mamy może się pojawić cukrzyca ciążowa lub nadciśnienie. Zwiększa się również ryzyko krwotoku, żylaków i nadwagi. Poród bliźniaków zazwyczaj następuje przez cesarskie cięcie. Jednak prawidłowa opieka medyczna i wykonywanie wszystkich zalecanych badań obniża ryzyko wystąpienia tych komplikacji.
TOP 3 gadżety niezbędne dla bliźniaków które ułatwią organizację
Ciąża bliźniacza - Jak rozpoznać?
Podczas USG wykonywanego między 12 a 14 tygodniem ciąży lekarz powinien zauważyć powiększoną macicę, większą niż w ciąży pojedynczej. To znak, że w twoim brzuchu rozwija się więcej niż jedno dziecko. Od tej pory będziesz musiała częściej przychodzić na badania. Mniej więcej co 2 tygodnie, ponieważ w przypadku ciąży bliźniaczej istnieje dużo więcej możliwości komplikacji. Dlatego właśnie musi ona być częściej i dokładniej kontrolowana przez lekarza prowadzącego ciążę. Również badania krwi i moczu są wykonywane częściej, aby lekarz miał możliwość szybkiej reakcji w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla mamy lub dzieci.
Ciąża bliźniacza – czym się różni od pojedynczej?
Jak można logicznie wnioskować w ciąży bliźniaczej wszystko jest podwójne. Dotyczy to wszystkich ciążowych dolegliwości, które są bardziej uporczywe niż przy jednym dziecku. Kobiecie towarzyszą silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze. Od dużego ciężaru brzucha na nogach częściej robią się żylaki i obrzęki. Przyszła mama dużo szybciej się męczy i ma problemy z trawieniem i snem. Również waga, która w zwykłej ciąży rośnie o 15–19 kg, w przypadku ciąży bliźniaczej może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Wyróżnia się dwa rodzaje ciąży bliźniaczej:
ciąża dwujajowa – jest dwuowodniowa i dwukosmówkowa, czyli każdy z płodów ma własne, oddzielne łożysko i worek owodniowy, bliźniaki powstają z dwóch różnych komórek jajowych, co sprawia, że nie są do siebie podobne, mogą być tej samej bądź różnej płci.
ciąża jednojajowa - powstaje wtedy, gdy jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową, ale ta dzieli się na dwa zarodki. Może być dwukosmówkowa i dwuowodniowa, jednokosmówkowa i dwuowodniowa lub jednokosmówkowa i jednoowodniowa. Bliźniaki jednojajowe są zawsze bardzo podobne i mają tą samą płeć.
Ciąża bliźniacza – dbaj o siebie
wybierz odpowiedniego lekarza i szpital – Dobrze jeśli będzie miał on doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich i będzie pracował w szpitalu, w którym masz rodzić. Wtedy będziesz miała zapewnioną stałą opiekę lekarza, który dokładnie zna przebieg twojej ciąży. Szpital, w którym będziesz rodzić powinien mieć wyższy stopień referencyjności, gdyż taki szpital posiada bardziej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz lepiej przygotowany personel specjalizujący się w opiece nad wcześniakami.
odpoczywaj – Już od 5. miesiąca ciąży (a nawet wcześniej), skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego z pracy, ponieważ wysiłek i stres, a także transport komunikacją miejską nie jest wskazany w twoim stanie. Po porodzie będziesz również mieć dłuższy niż w przypadku ciąży pojedynczej urlop macierzyński – 31 tygodni (+2 dodatkowe). 2 tygodnie możesz wykorzystać już przed planowanym porodem.
dobrze się odżywiaj – Masz teraz zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko. Stosuj odżywianie wskazane kobietom ciężarnym. Jedz warzywa, owoce, chude mięso i nabiał, ryby oraz produkty zawierające dużo węglowodanów złożonych - pełnoziarniste pieczywo, makaron i kasze z pełnego przemiału, ryż. Unikaj posiłków wysoce przetworzonych, tłustych i ciężkostrawnych. W ciąży bliźniaczej w I trymestrze potrzebujesz dodatkowe 200kcal dziennie, w II – 400-500kcal, a w III – 800-1000 kcal. W ciągu całej ciąży powinnaś przytyć nie więcej niż 20 kg.
idź do szkoły rodzenia – To pozycja obowiązkowa dla wszystkich ciężarnych. Warto od 5 miesiąca uczęszczać do szkoły rodzenia z partnerem czy mężem. Oboje skorzystacie na tych zajęciach i dowiecie się wielu przydatnych rzeczy.
Przygotuj się na spędzenie ostatnich tygodni ciąży w szpitalu, ponieważ większość bliźniąt rodzi się wcześniej, a mama musi być pod stałą obserwacją. Większość ciąż bliźniaczych trwa 37. a nie 40. tygodni. Przeważają również porody przez cesarskie cięcie, ale poród naturalny nie jest wykluczony. Gdy dzieci są prawidłowo ułożone i nie występują żadne komplikacje w czasie ciąży oraz w początkowej fazie porodu to dzieci rodzą się naturalnie, jedno po drugim.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Prawdy i mity o bliźniakach, czyli różnice w klonowym rodzeństwie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Goya7 2016.01.28 18:06
Jestem w ciąży jednokosmówkowej, dwuowodniowej - jednej z gorszych rodzajów ciąż bliźniaczych, biorąc pod uwagę komplikacje. Od 12.01 przebywam w szpitalu i zostanę tu do końca... I oby koniec tak szybko nie nastąpił. Wyladowalam tu w 30/31 tc (zależy wg czego się policzy) ze względu na spowolnione przepływy w pępowinie u jednej z bliźniaczek. Przepływy się nie polepszyły, ale też nie pogorszyły i jest to jakaś dobra wiadomość... Natomiast bycie pod stałym zapisem jest katorgą...i spadek tętna dwukrotnie zaprowadził mnie na już blok porodowy celem lepszej obserwacji i w razie czego... cięcia. Ciąża bliźniacza to na pewno podwójna radość, ale i ogromny stres. Moje dziewczynki są jeszcze za małe, żeby wyszły na świat już w tym momencie :(
Stokrotka 2016.01.28 11:53
Podwójne szczęście, podwójne wszystko..
Patrycja Sobolewska 2016.01.28 09:29
powiem ze moje marzenie chyba mieć blizniaki :) jest to dla wielka odpowiedzialnosc i odwaga mamy :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.