Opublikowany przez: Kasia P. 2014-10-21 13:54:47
Familie.pl : Czy seks w ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Na pewno nie należy się obawiać uszkodzenia płodu. Jest on chroniony przez mięsień macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, a podczas stosunku odczuć może jedynie kołysanie.
Familie.pl : Czy w trakcie ciąży zmieniają się strefy erogenne?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Strefy erogenne zmieniają podczas całego życia kobiety. Ma na to wpływ rozwój psychoseksualny kobiety, okresy zmęczenia i relaksu, związek z danym partnerem, wychowanie w rodzinie nieakceptującej zmysłowości. Nie rzadko strefy erogenne są współgrają z cyklem miesięcznym kobiety. Zmieniający się poziom hormonów w czasie ciąży u jednych kobiet skutkuje rozszerzeniem stref erogennych, u innych zawężeniem lub ich wyłączeniem.
Familie.pl: Jakich zachowań seksualnych w trakcie ciąży unikać?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Seks w ciąży może być przeciwwskazany w przypadku przedwczesnej czynności skurczowej mięśnia macicy, łożyska przodującego, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, krwawienia z dróg rodnych oraz we wszystkich sytuacjach kiedy lekarz opiekujący się kobietą po badaniu położniczym stwierdzi, iż może to stanowić zagrożenie dla płodu. Są to tak zwane ciąże wysokiego ryzyka, w których lekarze niemal zawsze zalecają rezygnację z seksu. Gdy istnieje takie ryzyko, lekarze informują o tym pacjentki.
W późniejszych tygodniach zaleca się pozycje uznane za bezpieczne czyli tylno-boczną (kobieta leży na boku, mężczyzna za nią na tym samym boku), na jeźdźca (kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze, zwrócona twarzą do niego), na jeźdźca odwrócona (kobieta również siedzi okrakiem na leżącym partnerze, ale jest zwrócona do niego tyłem), pozycja tylna (kobieta klęczy np. opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią).
Familie.pl : Czy w ciąży seks może sprawiać ból?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Może się tak zdarzyć z kilku powodów. Partnerzy starają się współżyć w ulubionej pozycji sprzed ciąży, która obecnie wywołuje uczucie dyskomfortu. Ze względu na zmieniające się hormony mogą wystąpić zaburzenia podniecenia, zaburzenia lubrykacji (tzw. suchość pochwy), dyspareunia (ból podczas stosunku), anorgazmia ( niedoświadczanie orgazmu), anhedonia seksualna (brak radosnego przeżywania seksu). Po kilku takich stosunkach z jednym, bądź kilkoma jednocześnie wyżej wymienionymi zaburzeniami seksualnymi, następne stosunki mogą wywoływać ból jeszcze na etapie gry wstępnej.
Familie.pl : Jak seks wpływa na samopoczucie ciężarnej?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Sam seks pozytywnie wpływa na nastrój kobiety, układ immunologiczny, układ krążenia. Natomiast aktualny stan relacji z partnerem, subiektywne podejście do seksu przez daną kobietę może zaburzyć radosne doświadczanie seksualności w czasie ciąży.
Familie.pl : Jak zachęcać partnera, gdy nie ma ochoty na bliskość z ciężarną?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Najlepiej wyrazić swoje uczucia co do tego faktu. Np. że się tęskni za współżyciem; że jest ono potrzebne do codziennego funkcjonowania; że zwiększa się bliskość, łagodność w relacji. W przypadku gdy to nie pomoże warto się udać do seksuologa psychoterapeuty by znaleźć przyczynę i ponownie powrócić do udanego współżycia.
Familie.pl : Czy ciąża zaburza libido?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Tak może się zdarzyć, z kilku różnych powodów. Zmieniające się hormony podczas ciąży, mogą zaburzyć fazy podniecenia i pożądania u danej kobiety. Zmieniające się ciało może wpłynąć na wewnętrzny obraz własnego ciała, przez co kobieta przyzwyczajona do swojej zgrabnej sylwetki będzie się czuła mniej atrakcyjna co de facto zmniejszy libido. Taka zmiana może wpłynąć również na partnera, który bardzo sobie ceni wygląd zewnętrzny kobiety. Mogą się u niego pojawić zaburzenia erekcji lub obniżenie libido. W takim momencie, sporo pozytywnych efektów może dać terapia partnerska u seksuologa psychoterapeuty.
Familie.pl : Co świadczy o tym, że seks wpływa negatywnie na ciążę?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Świadczyć o tym mogą otarcia, uszkodzenia mechaniczne wywołane dużą intensywnością stosunku, zmiany nastroju po stosunku, uczucie wewnętrznego psychofizycznego dyskomfortu.
Familie.pl : Jak często można uprawiać seks w ciąży?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: To bardzo indywidualna kwestia. Jedne pary uprawiają seks w ciąży z częstotliwością większą niż kiedykolwiek wcześniej. Same są zaskoczone taką sytuacją, która „nakręca” ich jeszcze bardziej. Inne pary kochają się w czasie ciąży sporadycznie, z powodu różnych powodów. Kolejne na czas ciąży wyciszają tę sferę.
Familie.pl : Kiedy bezpiecznie zaprzestać współżycia przed porodem?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Niektórzy lekarze z tego powodu zalecają ograniczenie współżycia w ostatnich 4-6 tygodniach. Natomiast w pewnych okolicznościach seks w ciąży może być przeciwwskazany ze względu na ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego – a mianowicie w przypadku przedwczesnej czynności skurczowej mięśnia macicy, łożyska przodującego, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, krwawienia z dróg rodnych oraz we wszystkich sytuacjach kiedy lekarz opiekujący się kobietą po badaniu położniczym stwierdzi, iż może to stanowić zagrożenie dla płodu. Są to tak zwane ciąże wysokiego ryzyka, w których lekarze niemal zawsze zalecają rezygnację z seksu. Gdy istnieje takie ryzyko, lekarze informują o tym pacjentki.
Familie.pl : Jak wywoływać poród?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Niektórzy specjaliści wskazują na prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Podczas stosunku drażniona jest mechanicznie szyjka macicy, która poprzez łuk odruchowy wyzwala uwalnianie z centralnego systemu nerwowego oksytocyny, a ta z kolei jest czynnikiem naskurczowym mięśnia macicy. Dodatkowo sam orgazm może wyzwalać czynność skurczową mięśnia macicy. Do porodu przedwczesnego prowadzi obecność w nasieniu miedzy innymi prostaglandyn, które na mięsień macicy mają podobne działanie jak oksytocyna oraz powodują rozwieranie szyjki macicy.
Familie.pl : Jak wrócić do zadowalającego seksu po porodzie?
Seksuolog Andrzej Gryżewski: Przede wszystkim warto być cierpliwym i powoli ponownie inicjować współżycie. Dlaczego? Do gabinetu seksuologa przychodzi wiele par, które były niecierpliwe, szybko i intensywnie podjęły współżycie, czego efektem jest teraz dyspareunia (ból przy stosunku), anorgazmia (brak orgazmu) i zaburzenia lubrykacji ( tzw. suchość pochwy). Tutaj nie ma żartów. Konsekwencje szybkiego podjęcia współżycia mogą się długo ciągnąć. Warto pomyśleć o tym jako o zupełnie nowym starcie seksu w związku, a nie jak o kontynuacji współżycia przed ciążą. Wiele się pozmieniało, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.
Chcesz poznać opinie innych rodziców? Jak radzili sobie podczas ciąży?
Za wywiad dziękujemy
Panu Andrzejowi Gryżewskiemu
Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, certyfikowany edukator seksualny. Stały ekspert audycji dotyczących seksualności, zagadnień psychoseksualnych Radia TokFM, PR Czwórka, PR Jedynka. Regularnie udziela wywiadów na łamach Zwierciadła, Wysokich Obcasów Extra, Shape, jak i internetowych portali informacyjnych: Wirtualna Polska, Onet, Natemat.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.