Opublikowany przez: Familiepl 2022-02-24 10:37:57
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Vitolda Klein on Unsplash
Każdy wie, że odkrzykiwanie czasami jest zupełnie naturalnym odruchem, który pomaga oczyścić lub udrożnić drogi oddechowe, krtań czy gardło. Jeśli jednak chrząkanie u dziecka często się powtarza lub jest stałym odruchem – należy je skonsultować z pediatrą lub laryngologiem. Przyczyn chrząkania u dziecka może być wiele, dlatego nie wolno tego lekceważyć.
Jeśli dziecku zdarza się czasem odchrząknąć, raczej nic wielkiego się nie dzieje. Jeśli jednak zauważysz, że Twój maluch chrząka lub odkasłuje często i regularnie, należy udać się na kontrolę do lekarza.
Chrząkanie u dziecka może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne, ale także psychologiczne. Lekarz w trakcie wizyty będzie chciał wykluczyć np. zapalenie zatok, gardła, czy krtani. Ale także na pewno zainteresuje się, czy objaw chrząkania u dziecka nie występuje po kontakcie ze zwierzęciem lub pokarmem, co może być objawem alergii i uczulenia. Może się tez zdarzyć, że często będzie pochrząkiwać dziecko, które cierpi na refluks, czyli cofanie się treści pokarmowej z żołądka, która podrażnia błony śluzowe.
Dlatego ważne jest, aby rodzic poobserwował w jakich sytuacjach pojawia się lub nasila chrząkanie u dziecka – pozwoli to lekarzowi na postawienie trafnej diagnozy.
Zdarza się także, że pochrząkiwanie malucha będzie reakcją na stres. Wówczas taki odruch nazywa się tikami wokalnymi. Często do chrząkania mogą się dołączyć u dziecka także krótkie pociągania nosem, czy pokasływania. Po wykluczeniu podłoża infekcyjnego, lekarz laryngolog lub audiolog może skierować wówczas dziecko na odpowiednią terapię, która pozwoli zredukować czynniki stresowe u malucha.
Tiki wokalne mogą się bowiem pojawić w wyniku reakcji na stresującą sytuację – w domu, przedszkolu, czy szkole. Zwykle chrząkanie u dziecka z powodu Tików wokalnych mija w nocy, gdy maluch śpi, a jego układ nerwowy nie jest narażony na stresujące bodźce.
CZYTAJ TEŻ >> Syrop z cebuli dla dziecka - od kiedy i jak stosować?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.