Opublikowany przez: Monika C. 2020-07-20 11:57:35
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Paul Hanaoka on Unsplash
Choroba lokomocyjna przytrafia się większości dzieci. Najczęściej w czasie podroży samochodem i statkiem. Rzadziej w samolocie. Na szczęście z choroby lokomocyjnej dzieci wyrastają stosunkowo szybko. Najczęstszymi objawami choroby lokomocyjnej są ból głowy, rozbicie, mdłości oraz wymioty. Istnieją lekarstwa na chorobę lokomocyjną, które można kupić bez recepty. Dzisiaj podpowiadamy jakie są naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną dla dzieci i dorosłych.
Choć w aptekach jest wiele skutecznych leków na chorobę lokomocyjną, jednak wiele z nich ma działanie uboczne, często powodujące lekkie otępienie. O ile dorośli dobrze sobie z tym radzą, w przypadku dzieci warto najpierw wypróbować metody naturalne. Jednymi z najbardziej polecanych są środki na bazie kłącza imbiru. Dzięki zawartości gingerolu, zinferonu oraz olejków eterycznych ma właściwości przeciwwymiotne. Z tego względu czasem jest polecany kobietom w ciąży. Jednak wskazana jest ostrożność i ze względu na możliwość uszkodzenia płodu lub wywołanie przedwczesnego porodu należy stosować imbir sporadycznie. Dzieciom można zacząć podawać imbir, początkowo w małych dawkach, kiedy skończą 12 miesięcy.
Innymi, choć mniej skutecznymi naturalnymi środkami przeciwko chorobie lokomocyjnej są:
Rumianek - działa uspokajająco na układ nerwowy, działa rozkurczowo i wspomaga trawienie
Mięta i olejek miętowy – jej rozkurczowe działanie na żołądek i przeponę może przynieść ulgę w trakcie podróży
Najprzyjemniejszą, a zarazem najbardziej wygodną formą spożywania imbiru jest napar. Należy go wypić nie później niż na 30 minut przed rozpoczęciem podroży. Napar możemy także zabrać ze sobą i popijać w trakcie podróży. Jeśli smak imbiru jest zbyt mocny wodę można zastąpić ulubionym sokiem owocowym i dodać trochę soku z cytryny.
Napar imbirowy na chorobę lokomocyjną:
2 łyżeczki świeżo startego imbiru
0,5 litra wody lub soku owocowego
Sok z 1 cytryny
Wszystkie składniki należy połączyć w butelce lub dzbanki i odstawić na co najmniej 60 minut.
Co jeszcze pomoże dziecku w chorobie lokomocyjnej?
Pamiętaj, żeby przed podróżą dziecko zjadło lekki posiłek. Zbyt pełny brzuszek lub zupełnie pusty łatwiej ulegają podrażnieniom w czasie podróży. Sprawdzają się osłonki w oknach, przez które nie widać szybko zmieniających się widoków. Pomaga też siedzenie przodem do kierunku jazdy. Niektórzy rodzice na dłuższą podróż wybierają także noc, kiedy maluch śpi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Bucha 2021.04.08 23:08
Hej! Zabrzmię staromodnie, ale mi w dzieciństwie pomagał jedynie ciasno zaklejony pępek plastrem z apteki. Nie wierzyliśmy w ten sposób, ale podczas 4 godzinnej jazdy powrotnej było wszystko okej! Swoją drogą za tą cenną radę zajrzyjcie na mój sklep z wieszakami ściennymi https://sklep.bucha.pl ;-)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.