Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2014-06-30 14:04:26
Skąd ta dolegliwość?
Choroba lokomocyjna jest następstwem podrażnienia układu równowagi i może wystąpić niezależnie od rodzaju środka transportu. W trakcie podróży u pasażera dochodzi do:
Objawy choroby lokomocyjnej i ich nasilenie u każdej osoby są różne. Najczęściej występują:
Wśród wielu porad, jakie możemy znaleźć, często powtarzają się te, w których zaleca się terapie behawioralne takie jak wietrzenie, częste postoje czy siedzenie przodem do kierunku jazdy. Często jednak nie są na tyle wystarczające, aby podróż przebiegła bez zakłóceń. Musimy wtedy uciec się do farmakologii. Pośród istniejących preparatów można wymienić takie jak Aviomarin czy preparaty z imbirem: Avioplant lub Lokomotiv. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzić, które z nich mogą być stosowane przez małe dzieci i jakie efekty niepożądane mogą wywołać. Bezpiecznie jest już od najmłodszych lat można stosować leki homeopatyczne, które nie wywołują żadnych działań niepożądanych. Możemy być pewni, że nie spowodują u naszej pociechy otępienia ani senności. Dlatego u najmłodszych bardzo dobrze sprawdza się Cocculina.
Znając dobrze indywidualne objawy choroby lokomocyjnej, jakie występują u naszej pociechy w trakcie podróży, możemy dobrać jeszcze pojedyncze leki homeopatyczne. Zażywamy je najczęściej wieczorem w dniu poprzedzającym wyjazd, w dniu wyjazdu i w trakcie jazdy – w momencie wystąpienia objawów (kilkakrotnie, np. co pół godziny). U osób szczególnie wrażliwych lek aplikujemy 2-3 dni przed podróżą, dwa razy dziennie. Leki homeopatyczne w postaci granulek lub tabletek umieszczamy pod językiem. Dla najmniejszych dzieci lek możemy rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub pozwolić na powolne ssanie. Najlepiej sprawdzone, podstawowe leki pojedyncze w chorobie lokomocyjnej, to:
1. COCCULUS INDICUS 9CH (po 5 granulek), stosowany przy charakterystycznych nudnościach, wymiotach, zawrotach głowy, uczuciu zmęczenia i otępienia. Lek stosujemy, gdy pogorszenie, czyli nasilenie objawów choroby, następuje pod wpływem przemieszczających się widoków, silnych zapachów czy braku snu. Poprawa następuje w cieple i w pozycji leżącej.
2. TABACUM 9CH (po 5 granulek), stosowany przy objawach takich jak:nudności i wymioty, bladość skóry, zimne poty, ślinotok, zawroty głowy, uczucie mdlenia i gdy pogorszenie choroby następuje na skutek ruchu. Poprawa następuje w cieple, przy dostępie do świeżego powietrza, podczas zamknięcia oczu lub w czasie snu.
3. PETROLEUM 9CH (po 5 granulek), bardzo dobrze sprawdza się, gdy wszelkie dolegliwości typu nudności, wymioty, zawroty głowy wywołane są podczas siedzenia niezgodnie z kierunkiem ruchu pojazdu. Poprawa następuje podczas jedzenia, w cieple lub po zamknięciu oczu.
4. BORAX 9CH (po 5 granulek), lek stosowany głównie w chorobie morskiej i powietrznej, a także u osób nietolerujących jazdy windą. Zwalcza objawy nudności, bladość, zawroty głowy, nadwrażliwość na hałas.
Należy nadmienić, że leki homeopatyczne charakteryzują się brakiem objawów ubocznych i dużym bezpieczeństwem stosowania także u kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Nie ma też żadnych przeciwskazań do stosowania ich u osób z chorobami przewlekłymi zażywających na stałe inne preparaty, ponieważ nie wchodzą z nimi w interakcje.
Dzięki temu czas podróży może być także czasem odpoczynku, radości i poznawania otaczającej rzeczywistości.
Opracowanie: lek. med. Małgorzata Drabek
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
91.150.*.* 2014.07.07 15:54
Czy jest jakiś sposób zeby nie miec choroby lokomocyjnej
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.