Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-02 11:25:50
Autor zdjęcia/źródło: Choroba bostońska, bostonka @unsplash
Bostonka jest chorobą widoczną na dłoniach, stopach i ustach, która zaraża się przez bezpośredni kontakt z wirusem. Jest to choroba zakaźna, szybko rozprzestrzeniająca się zwłaszcza w dużych skupiskach dzieci: w przedszkolach i żłobkach, gdyż łatwo przenosi się przez dotyk (zarazki znajdują się kale) i ślinę. Wystarczy, że dziecko skorzysta z tego samego naczynia co zarażony rówieśnik lub dotknie przedmiotu, którego dotykał chory, który nie umył dokładnie rąk. Zakażenia drogą kropelkową zdarzają się znacznie rzadziej. Wirus wydalany z organizmu jest nawet przez kilka tygodniu po odbytej chorobie. Dlatego, jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i izolowanie chorych dzieci od zdrowych. Zarazki wydalane są z organizmu nawet przez kilka tygodni od ustąpienia objawów, stąd taki nacisk kładzie się na przestrzeganie zasad higieny!
Na Bostonkę nie ma szczepionki! Nazwa choroby pochodzi od miasta, w którym kiedyś doszło do największej epidemii.
Nikogo nie dziwi, że na Bostonkę chorują dzieci. Jeśli jednak zaczynają chorować dorośli, istnieje prawdopodobieństwo wykształcenia się nowego, bardziej agresywnego szczepu wirusa wywołującego chorobę (występującego w Azji – stad prawdopodobnie większa ilość zachorowań). Jednak lekarze mówią, że powodem większej zachorowalności może być słabe przestrzeganie zasad higieny. Na chorobę najczęściej chorują dzieci do 10 roku życia. U dorosłych ma ona bardziej ostry przebieg.
Pierwsze objawy Bostonki przypominają przeziębienie, może występować wysoko gorączka, brak apetytu i osłabienie, czasem nudności i biegunka. Po dwóch dniach pojawia się pęcherzykowa, w kolorze łososiowym, wysypka, często mylona z ospą. Można ją jednak odróżnić bo występuje tylko w charakterystycznych miejscach: na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Chorobę wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Chorobę bostońską leczy się objawowo, stosując leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wysypkę można smarować specjalnymi preparatami (jak przy ospie). Pierwsze objawy choroby pojawiają się po 3-6 dniach od zarażenia. Bostonka ustępuje samoistnie, po około siedmiu dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Diagnoza polega na ocenie lekarza. Badania są kosztowne i rzadko się je przeprowadza - jeśli już to w celach naukowych. Najwięcej zachorowań pojawia się latem i jesienią.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.