Opublikowany przez: monika.g
Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy to choroba autoimmunologiczna. Nie jest wywołana przez złe funkcjonowanie tarczycy, ale zaburzenia w układzie odpornościowym. Jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej niedoczynności tarczycy. Występuje dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choroba Hashimoto w ciąży jest szczególnie niebezpieczna i może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z niską masą czy zaburzenia oddychania. Może również powodować problemy z poczęciem. Najlepiej planując ciążę uregulować podaż hormonów zapobiegających niedoczynności tarczycy.
Pierwsze cztery przypadki choroby opisał w 1912 roku japoński chirurg pracujący w Berlinie, Hakaru Hashimoto (1881-1934), to właśnie od jego nazwiska choroba wzięła swoją nazwę.
W tej chorobie leczy się skutki, ponieważ przyczyny są niejasne. Może ona być wywołana przez wirusy, które uszkadzają DNA komórek, może ją powodować również długotrwały stres, który jest przyczyną większości chorób autoimmunologicznych. Należy także zaznaczyć, że Hashimoto jest chorobą genetyczną.
Choroba Hashimoto tak jak inne choroby autoimmunologiczne przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Następnie pojawiają się objawy nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycy tj. osłabienie, szybkie męczenie się, pogorszenie nastroju. Przy niedoczynności tarczycy głównym objawem jest przybieranie na wadze. Pojawia się też suchość skóry, wypadanie włosów, nadwrażliwość na zimno, a także senność w ciągu dnia, problemy z pamięcią i koncentracją, wydłużona menstruacja i podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Choroba Hashimoto w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, gdyż mogą pojawić się wady rozwojowe u dziecka. Jednak przeważnie kobiety chorujące na Hashimoto nie mogą zajść w ciążę ponieważ niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do nadmiaru prolaktyny, co hamuje funkcje rozrodcze organizmu kobiety. W przypadku udanego zapłodnienia istnieje duże ryzyko poronienia. Dzieje się tak dlatego, że organizm traktuje płód jako zagrożenie i próbuje z nim walczyć.
Istotą choroby Hashimoto jest przewlekły stan zapalny tarczycy – limfocytowe zapalenie tarczycy. Początek choroby jest zwykle trudno uchwytny. Rozpoznanie ustalane jest na ogół w zaawansowanej postaci choroby, gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy. Z nieznanych przyczyn tarczyca zaczyna produkować przeciwciała, które atakują własne narządy. Chorobę rozpoznaje się badając poziom hormonu TSH we krwi. To hormon produkowany przez przysadkę mózgową, odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy. Jeśli jest on podwyższony oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Wtedy trzeba sprawdzić czy w organizmie występują przeciwciała anty-TPO, które świadczą o chorobie autoimmunologicznej, gdyż to właśnie te przeciwciała atakują i niszczą tkanki tarczycy. Gdy się pojawią wywołują stan zapalny tego organu, inaczej zwany chorobą Hashimoto. Na początku choroby pojawia się i nasila niedoczynność tarczycy, po czym przechodzi w nadczynność. Może się również zdarzyć odwrotna sytuacja. U chorych odnotowuje się zmiany w zakresie wielkości tarczycy – powiększa się lub zmniejsza. Mogą pojawić się również guzki wyczuwalne przy dotykaniu. Gdy się tak dzieje lekarz zleca USG gruczołu, a także cienkoigłową biopsję.
Gdy planujesz ciążę, a w twojej rodzinie występowały choroby tarczycy powinnaś sprawdzić poziom TSH we krwi. Jeśli okaże się, że chorujesz na Hashimoto, lekarz przepisze ci odpowiednie leki, które będziesz mogła przyjmować także w czasie ciąży. Po wykryciu choroby Hashimoto należy rozpocząć leczenie hormonami tarczycy. Kobiety w ciąży z wykrytą chorobą Hashimoto powinny być pod szczególną obserwacją ginekologów i endokrynologów z powodu zwiększonego ryzyka poronień. Gdy choroba zostanie zdiagnozowana w trakcie ciąży lekarz dobierze odpowiednie leki, które będziesz mogła przyjmować bez obaw o zdrowie dziecka.
Istnieją przypadki ujawnienia się choroby Hashimoto dopiero po porodzie – w takich okolicznościach często następuje okres nadczynności tarczycy, po którym odnotowuje się niedoczynność gruczołu. Nie każde zapalenie tarczycy u kobiety po porodzie wiąże się z chorobą Hashimoto. Osobną chorobą jest poporodowe zapalenie tarczycy, które często w krótkim czasie całkowicie ustępuje. Miej na uwadze to, że jeśli przygnębienie i zmęczenie utrzymuje się długo po porodzie nie musi to być tylko baby blues czy aż depresja poporodowa, ale możesz mieć problem właśnie z chorobą Hashimoto, który wymaga konsultacji z endokrynologiem.
Częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest niedobór jodu, z którego gruczoł produkuje hormony. Jod to ważny składnik diety przyszłej mamy. Najlepszym jego źródłem są ryby morskie (śledź, makrela, halibut, łosoś) i owoce morza. Występuje również w soli morskiej, która jest jodowana, ale nie powinno się jej spożywać w ilości większej niż łyżka dziennie. Najłatwiej uzupełnić jod nad morzem, gdzie występuje naturalnie. Jód nie jest zalecany jedynie kobietom w ciąży, u których stwierdzono nadczynność tarczycy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.