Opublikowany przez: ULA 2012-01-26 13:21:17
Jak dbać o narządy płciowe chłopca?
Zewnętrzne narządy płciowe męskie u niemowlęcia podlegają takim samym zasadom higieny jak inne części ciała.
Duży niepokój rodziców wzbudza tzw. stulejka. W chwili urodzenia u większości noworodków istnieje stulejka fizjologiczna lub niemożność odciągnięcia napletka. Spowodowane jest to naturalnym sklejeniem napletka z żołędzią.
W miarę wzrostu prącia w ciągu pierwszych 3-4 lat życia pod napletkiem gromadzą się złuszczone nabłonki tzw. mastka, oddzielając stopniowo żołądź od napletka. W wieku 3 lat ok. 90% napletków daje się odprowadzić, kolejne 10% odkleja się w następnych latach życia.
Nie zaleca się wczesnego siłowego odprowadzania napletka, ponieważ prowadzi to najczęściej do ponownego sklejenia, a nawet zrostu z żołędzią oraz powstania blizn.
Higiena napletka polega zatem na delikatnym odsuwaniu napletka w celu usunięcia zalegających treści bez uszkadzania kruchego naskórka, mającego skłonność do pękania przy próbie nadmiernego odciągania.
Jakie mogą występować wady anatomiczne chłopięcych genitaliów?
Do częstych nieprawidłowości zewnętrznych narządów płciowych u chłopców należą wodniak jądra, wnętrostwo i spodziectwo.
Wodniak jądra jest to nagromadzenie płynu w jego osłonkach powodujące powiększenie jego objętości. 80% wodniaków stwierdzanych w 1. roku życia ulega samoistnemu zanikowi. Utrzymujące się w 2. roku życia wodniaki kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego.
Wnętrostwo jest to zatrzymanie jądra na drodze jego prawidłowego zstępowania do moszny. Nieprawidłowość taka bezwzględnie wymaga dalszej diagnostyki i leczenia. Innym problemem są tzw. jądra wędrujące. Są to jądra, które w cieple (np. podczas kąpieli) znajdują się w worku mosznowym, ale mają tendencje do okresowego przemieszczania się do kanału pachwinowego.
Podczas badania palpacyjnego jądra takie dają się sprowadzić do moszny, a powrózki nasienne są długie i elastyczne. Jądra wędrujące są zjawiskiem fizjologicznym w wieku dziecięcym (co jest związane z niewielkimi rozmiarami jądra, szerokim krótkim kanałem pachwinowym oraz odruchem z mięśnia dźwigacza jądra tzw. odruchem nosidłowym) i zstępują do moszny najczęściej w miarę postępu dojrzewania płciowego.
Spodziectwo to wada polegająca na niedorozwoju cewki moczowej, która uchodzi poniżej typowego miejsca, najczęściej tuż poniżej żołędzi – wymaga konsultacji urologicznej.
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze Pacjentom
dr n. med. Iwona Ogarek
specjalista nefrolog, specjalista pediatra
Oddział Nefrologii
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Piśmiennictwo:
Campbell-Walsh Urology, 10th Edition, 2011
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.