Opublikowany przez: monika.g 2016-11-19 18:31:02
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Poród naturalny znacząco wpływa na pierwszy oddech dziecka. Malec przeciskając się przez kanał rodny jest mocno ściskany, co służy usunięciu z jego płuc większości płynu owodniowego, który się w nich znajdował w czasie życia płodowego. Dzięki temu procesowi płuca noworodka są przygotowane na zaczerpnięcie pierwszego oddechu, pęcherzyki płucne z łatwością się rozprężają i oddech jest swobodny. Reszta płynu owodniowego wyparowuje w czasie pierwszych godzin życia malca lub jest wchłaniana przez organizm.
W czasie cesarskiego cięcia płuca dziecka nie są przygotowane do oddychania, nadal znajduje się w nich płyn owodniowy, który musi być szybko odessany za pomocą medycznej aparatury. W tym przypadku pierwszy oddech jest dla dziecka trudny i bolesny.
TTN (Transient Tachypnea of the Newborn) to niewydolność oddechowa u noworodków pojawiająca się zaraz po urodzeniu i ustępująca samoistnie w czasie ok. 48-72 godzin od porodu. Zaburzenia oddychania pojawiają się również u noworodków urodzonych fizjologicznie, ale u noworodków przychodzących na świat poprzez cesarskie cięcie zdarzają się dużo częściej. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania u noworodka zależy również od tego czy cesarka była nagła czy poprzedzały ją bóle porodowe i rozpoczęcie się akcji porodowej.
Tureccy naukowcy z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Istambule (za: Ginekolog.pl), przeprowadzili badania na pacjentkach z zaplanowaną cesarką, bez akcji porodowej oraz tych, u których poród już się zaczął, ale wymagał interwencji chirurga. Wynika z nich, że naturalne rozpoczęcie akcji porodowej zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń oddychania. Natomiast przy zaplanowanym cesarskim cięciu noworodek wymaga intensywnej opieki medycznej.
Wnioski nasuwają się same. Oczywiście w niektórych sytuacjach cesarskie cięcie może ocalić życie matki i dziecka. Jednak, gdy nie jest konieczne lepiej go unikać, ponieważ niesie ze sobą wiele powikłań i zagrożeń.
Rodziłyście siłami natury czy przez cesarskie cięcie? Maluchy urodzone przez cesarkę mają jakieś problemy zdrowotne wynikające z takiego porodu? Który poród według Was jest "łatwiejszy"?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.