Opublikowany przez: o.i.a 2012-03-09 14:53:46
Co to jest cellulit?
Jest to nieprawidłowy rozrost tkanki tłuszczowej powstający na skutek zaburzeń w przepływie krwi i limfy. Coraz częściej mówi się o nim jak o jednostce chorobowej. Na skutek zwolnionej przemiany materii i zatrzymaniu wody a także niedotlenieniu i złemu odżywieniu tkanek, następują zmiany w postaci zgrubień, stwardnień oraz obrzmień (występuje również odkładnie się zbędnych przemian materii, toksyn).
Kogo dotyczy problem cellulitu?
Cellulit jest to przypadłość głównie dotycząca kobiet (występuje u 80- 90% ). Chociaż zmiany te mogą dotyczyć mężczyzn, dzieje się to znacznie rzadziej. My kobiety posiadamy większe predyspozycje ze względu na bardziej rozwinięte tkanki tłuszczowe (doskonałe podłoże dla cellulitu) oraz posiadamy większy poziom hormonów estrogennych, które zwiększają zatrzymywanie wody w tkankach. Cellulit może uwidocznić się w każdym wieku. Najczęściej ma to miejsce w okresie dojrzewania, ciąży. Jednakże kobiety pomiędzy 30 a 60 rokiem życia są również
w grupie „ryzyka”.
Występuje w miejscach gdzie tkanka tłuszczowa jest bardziej rozrośnięta. U kobiet są to głównie: uda, pośladki, brzuch, okolice kolan, okolice łopatek a także ramiona. U mężczyzn natomiast - brzuch i kark.
Czynniki powodujące powstawanie cellulitu
Głównymi sprawcami cellulitu są - otyłość, zaburzenia trawienia (zaparcia), zła dieta, stres, brak ruchu (siedzący tryb życia), niedotlenienie, ciąża, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, alkohol, papierosy, kawa.
Fazy cellulitu
Obecnie wyróżniamy 4 fazy cellulitu:
faza pierwsza - występuje gdy naczynia włosowate tracą prawidłową przepuszczalność, wskutek czego następuje zmniejszony przepływ limfy i opuchnięcie tkanek tłuszczowych. Cellulit jest widoczny po „złapaniu w fałd” skóry, powstają wówczas delikatne zgrubienia przypominające „skórkę pomarańczową”;
faza druga - skóra jest mniej elastyczna a komórki tłuszczowe gromadzą się, następuje wzrost włókien kolagenowych. Cellulit uwidacznia się podczas napięcia mięśni. Obszary nim objęte stają się blade i poszarzałe;
faza trzecia - „skórka pomarańczowa” widoczna jest „gołym okiem” gdyż nastąpiła tu kumulacja komórek tłuszczowych, może występować bolesność;
faza czwarta - tworzą się grudki a nawet guzki większych rozmiarów. Zwiększa się bladość i wiotkość skóry a także bolesność guzków.
Walka z cellulitem
Najważniejsza w walce z cellulitem jest odpowiednia profilaktyka. W jej skład będzie wchodzić odpowiednia dieta, ograniczająca tłuszcze i cukry a zarazem dostarczanie organizmowi właściwych witamin oraz minerałów, unikanie używek wszelkiego rodzaju, utrzymanie odpowiedniego poziomu ruchu (codzienna gimnastyka, sport), unikanie stresu.
Jeśli jesteśmy już „posiadaczkami” cellulitu możemy podjąć z nim walkę na kilka sposobów.
W wielu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę (zbyt duża ilość „hormonów kobiecych”) i ustalić leczenie wewnętrzne. Jednak często wystarczą działania we własnym zakresie, a są nimi - zwiększenie ruchu, stosowanie preparatów antycellulitowych np. peelingi, balsamy, kremy, serum, wykonywanie miejscowego masażu, natrysków lub ze wsparciem dietetyków (ustalenie prawidłowej diety, detoksykacja), a także gabinetów kosmetycznych, odnowy biologicznej.
Kuracje którym możemy się poddać to: wszelkie zabiegi z użyciem preparatów pobudzających krążenie np. glinki, algi, ekstrakty roślinne, olejki eteryczne; drenaż limfatyczny; różne rodzaje masażu (ręczny, za pomocą pomp próżniowych, masaż wibracyjny), elektrostymulacja, mezoterapia, ozonoterapia, jontoforeza, elektrolipoliza.
Zakres wykonywanych usług jest bardzo szeroki. Dlatego przy wyborze kuracji powinniśmy się poradzić specjalisty, który odpowiednio dobierze zabiegi dla naszego przypadku. Możemy również poddać się operacjom plastycznym takim jak odsysanie tkanki tłuszczowej. Jednak są to już bardziej inwazyjne metody. Cellulit tworzy się w długotrwałym procesie i walka z nim jest również długotrwała i nie łatwa. Jednak najważniejsze jest to abyśmy w swoich działaniach utrzymywali konsekwencję i systematyczność.
Specjalistka do spraw promocji zdrowia, zarazem licencjonowana kosmetyczka, obecnie pracująca w gabinecie kosmetycznym. Udziela porad z zakresu pielęgnacji twarzy, a także całego ciała.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kaszubowicz 2020.02.03 12:47
No i super. Krótki i na temat. Po prostu z cellulitem nie da się wygrać szybki i łatwo.
Basia Baya 2014.06.14 15:27
zaczął mi się robić cellutlit kiedy źle się odżywiałam i gromadziło się w moim organiźmie dużo toksyn, jak zaczęłam zdrową dietę to znikł i nawet w ciąży nie wrócił :)
Katarzyna Poloczek 2014.03.31 12:10
Ja staram się jednak go zwalczyć :-)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.