Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-09 14:30:39
Co rozumiemy pod określeniem CYBERSEKS. Czy jest on domeną wyłącznie ludzi młodych?
Cyberseks, pojmowany w szerokim kontekście, od flirtowania na komunikatorach internetowych po oglądanie się wzajemne w kamerach internetowych, dotyczy osób w każdym wieku. W aktywność seksualną on-line angażują się jednak w głównej mierze osoby młode, których wiedza na temat internetu i jego możliwości jest znacznie większa niż osób starszych. Dla różnych grup wiekowych cyberseks przyjmuje różne formy. Większy wachlarz możliwości będzie domeną ludzi młodych, a portale randkowe i komunikatory – ludzi starszych.
Jakie zagrożenia niesie za sobą cyberseks?
Ocena cyberseksu lub szerzej – aktywności seksualnej w Internecie – nie jest jednoznaczna. Jak wiele zjawisk społecznych ma swoje jasne, ale również i ciemne strony. Podstawowym zagrożeniem jaki niesie za sobą Internet jest angażowanie się emocjonalne i seksualne w relacje, które są realne, ale są również wytworem wyobraźni, ukrytych pragnień i wyidealizowanych oczekiwań użytkownika. Dla młodych ludzi cyberseks stanowi łatwą formę zaspokajania ciekawości seksualnej, ale niesie za sobą także możliwość rozwoju nieprawidłowych zachowań seksualnych, frustracji oraz problemów ze znalezieniem partnera w świecie rzeczywistym. Idealny partner on-line sprawia, że wzrastają oczekiwania offline, również te seksualne.
W małżeństwie cyberseks przynosi ryzyko zdrady emocjonalnej, czy seksualnej. Ostatnie badania dr Moniki Whitty pokazały, że taka internetowa zdrada postrzegana jest tak samo jak zdrada w świecie rzeczywistym. Poszukiwanie nowych bodźców w świecie wirtualnym sprawia, że świat realny przestaje być atrakcyjny, a to prowadzi do poważnych problemów w związku.
Zjawisko cyberseksu niewątpliwie jest tematem „tabu”. Czy możemy odnaleźć pozytywne aspekty tego zjawiska, aby nieco zmniejszyć jego negatywny wydźwięk?
Cyberseks niie jest nowym zjawiskiem społecznym, ale ze względu na słowo „seks” w Polsce jest niewątpliwie tematem tabu. W myśl zasady, że wszystkich rzeczy, których się nie rozumie i nic na ich temat nie wie, cyberseks uważany jest przez wiele środowisk za jedno z największych, jeśli nie największe, zło XXI wieku. Są jednak pozytywne aspekty aktywności seksualnej w Internecie. Internet i cyberseks stanowią sposoby poznania dla osób nieśmiałych, o specyficznych potrzebach seksualnych. Umożliwiają szczególnie osobom niepełnosprawnym poszukiwanie partnerów. Dla osób, które znajdują się daleko od siebie, to możliwość podtrzymywania kontaktów emocjonalnych i seksualnych. Cyberseksualność daje również możliwości edukacyjne – jest cennym źródłem informacji dla osób w różnym wieku. W takim kontekście cyberseks jawi się jako zjawisko ambiwalentne, a w rękach odpowiednich osób, z całą pewnością, pozytywne.
Czy wiadomo jak duża jest skala tego zjawiska?
Badania w różnych krajach pokazały podobną skalę zjawiska. W USA ponad 70% osób deklaruje, że przynajmniej raz w życiu angażowała się w cyberseks. W krajach europejskich odsetek ten jest nieznacznie niższy. Najnowsze badania TNS OBOP w Polsce wykazały, że 43 – 51 % osób rozmawiała na tematy seksualne z osobami poznanymi on-line. Trzeba jednak podkreślić, że badania nad częstotliwością cyberseksu są trudne, nie wszyscy ankietowani podają na ten temat prawdziwe informacje , a częstość zjawiska różni się w poszczególnych badaniach z powodu metodologii.
Kiedy cyberseks staje się uzależnieniem?
Uzależnieniem nazywamy nabytą, silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, czyli każde kompulsywne, nawykowe zachowanie, ograniczające wolność ludzkich pragnień. W przypadku uzależnienia od cyberseksu mamy do czynienia z dwoma zjawiskami: uzależnieniem od seksu (seksoholizmem) oraz korzystaniem z Internetu w celu realizacji tego uzależnienia. W tym kontekście Internet staje się medium do realizacji tego uzależnienia. Utrata kontroli następuje, jeśli na cyberseks, poświęca się 15 i więcej godzin tygodniowo. Nieco odmiennie podchodzą do tego zjawiska psychologowie, a nieco inaczej seksuologowie.
CYKL: SEKSUALNOŚĆ
Czytaj więcej:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.