Opublikowany przez: ULA 2012-08-23 13:25:50
Świeże powietrze, aktywność fizyczna, cisza i spokój wokoło — wydawałoby się, że to idealne warunki do wypoczynku i relaksu. Nie zawsze. Działkowicze i ogrodnicy często podczas dbania o swój mały teren zielony dorabiają się wielu chorób i dolegliwości. Najczęściej są to efekty pracy ponad siły i przemęczenia.
Działkowiczów często dopadają urazy kręgosłupa, silne bóle łokci, nadgarstków i palców czy duszności w klatce piersiowej. Pocenie się i przegrzewanie może też prowadzić do bólu gardła, zapalenia pęcherza czy poważnych przeziębień i infekcji.
Pij dużo wody
Kopanie grządek, pielenie chwastów, zbieranie warzyw i owoców sprawia nam przyjemność, dlatego zwykle nie czujemy zmęczenia. W taki sposób łatwo o przemęczenie, które często daje się we znaki osobom starszym lub cierpiącym na dolegliwości ze strony układu krążenia. Jeśli masz nadciśnienie lub masz problemy z krążeniem, nie przesadzaj z nadmiarem pracy.
Rób sobie co jakiś czas kilka minut odpoczynku w zacienionym miejscu. Pracując na działce, zwłaszcza w ciepłe dni, szybko się pocisz. Tracisz wodę, a wraz z nią cenne mikroelementy. Nic więc dziwnego, że czujesz się słabo i sennie. Pamiętaj o systematycznym uzupełnianiu płynów. Najlepsza będzie chłodna woda mineralna, którą powinno pić się małymi łyczkami co kilka minut. Pragnienie dobrze gaszą też owocowe herbatki i rozcieńczone soki. Unikajmy natomiast napojów prosto z lodówki lub z kostkami lodu.
Niech cię głowa nie boli
Jeśli planujesz spędzić w ogrodzie lub na działce cały dzień, zadbaj o nakrycie głowy. Nawet, jeśli dzień jest pochmurny, nie chodź z odkrytą głową. W najlepszym wypadku czeka cię wieczorny ból głowy, w gorszych przypadkach może to spowodować poważniejsze problemy zdrowotne. Pamiętaj, aby nie przesadzać z dźwiganiem ciężarów. Prace w ogrodzie często wymagają noszenia wiader z wodą, ziemią czy zebranymi plonami.
Nie porywaj się z motyką na słońce i nie przenoś pełnych, ciężkich wiader. Lepiej załadować je do połowy i zrobić dwie rundki, niż później narzekać, że coś w krzyżu łupie czy strzyka w kościach. Unikaj też ciągłego schylania się. Jeśli pielisz grządki, rób to kucając lub siedząc na małym stołeczku. Gdy chcesz cos podnieść, najpierw kucnij, potem podnoś. Dzięki temu unikniesz przeciążeń kręgosłupa.
Pracę przerywaj chwilami relaksu
Aby ogród był zadbany, a działka przynosiła plony, trzeba o nie dbać. Jednak nie można robić tego ze szkoda dla swojego zdrowia. Oprócz wiader i narzędzi ogrodniczych, zaopatrzmy się w leżak czy hamak, na których będziemy robić sobie relaksujące przerwy. Praca ma nam sprawiać przyjemność, wykonujmy więc ją w swoim tempie. To nie wyścigi — nie ma takich prac ogrodowych, których nie można byłoby przełożyć na następny dzień.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.