Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Fot.: Clinton Naik on Unsplash
Na całym świecie, w tym samym momencie jest ok. 1800 burz i nawet 100 wyładowań w ciągu 1 sekundy! Burza jest jednocześnie zjawiskiem fascynującym i niebezpiecznym. Zmiany klimatu sprawiają, że burze pojawiają się częściej niż kiedyś i mają bardzo gwałtowny przebieg. Warto razem z dziećmi obserwować to fascynujące zjawisko i zrozumiałym językiem tłumaczyć na czym polega burza i jak się zachowywać, jeśli zauważą, że nadciąga burza.
Burza: na czym polega i czy jest groźna?
Burza - jest zjawiskiem meteorologicznym z charakterystycznym intensywnym opadem deszczu, gradu lub śniegu, którym towarzyszą:
charakterystyczne chmury, o strukturze pionowej - Cumulonimbus, przez synoptyków nazywanymi “cebekami”. Rozmiary chmur burzowych są imponujące i wynoszą: 10-16 km wysokości i 8 km szerokości!
wiatr – szybko przybierający a sile, chłodny i wilgotny,
pioruny, czyli wylądowania elektryczne w atmosferze,
błyskawice (efekty świetlne) - mogą mieć ponad kilkadziesiąt kilometrów,
grzmoty (efekty dźwiękowe).
Najczęściej do powstawania burzy dochodzi latem, na styku dwóch mas powietrza: chłodnego i gorącego. Ciepłe i wilgotne powietrze jest lżejsze od otoczenia i unosi się bardzo wysoko - stąd imponująca wysokość chmur burzowych. Tam panuje bardzo niska temperatura, ok. – 60 st. Celsjusza. Ciepłe powietrze schładza się, opada, dociera do ziemi i zaczyna się szybko rozprzestrzeniać na boki - to właśnie charakterystyczny wilgotny wiatr przed burzą. Kilka chwil później na niebie pojawia się błyskawica, grzmot i zaczyna się ulewa...
Burza jest zjawiskiem bardzo spektakularnym i ciekawym. Zajmujące jest obserwowanie procesu rozwijania się burzy: jak gromadzą się ciężkie chmury i robią się coraz bardziej intensywne i zmienia się ich kolor z ciemnoniebieskich, przez granatowy aż do stalowo szarego. Jednak nauczmy dzieci, że z gwałtownymi burzami może wiązać się zagrożenie dla ludzi, zwierząt, przyrody i budynków, przed którym należy się chronić. Niebezpieczeństwo może wiązać się z gwałtownymi opadami wody, prowadzącymi do lokalnych, krótkotrwałych podtopień, nagłe, silne porywy wiatru mogą prowadzić do łamania gałęzi lub nawet całych drzew oraz porywania ciężkich przedmiotów z ziemi i balkonów.
Burza jest fascynującym zjawiskiem, ale najlepiej podziwiać ją (jeśli to tylko możliwe) z bezpiecznego miejsca. Żeby tak było, nauczmy dzieci sprawdzania prognozy pogody - prawdopodobieństwo zaskoczenia będzie mniejsze, oraz
Po burzy często słyszmy informacje, że złamany konar drzewa uszkodził samochód. Uczmy dzieci, żeby przed burzą absolutnie nie chować się pod drzewem, które dodatkowo może ściągać na siebie pioruny. Przebywanie w samochodzie zaparkowanym pod drzewem lub pod budynkiem z balkonami też nie jest dobrym pomysłem. Nauczmy dzieci, żeby w czasie burzy nie przebywały na otwartej przestrzeni, w górach ani na akwenie wodnym. Dobrym pomysłem, kiedy trzeba być na zewnątrz jest noszenie kaloszy lub butów na gumowej podeszwie.
Też lubicie obserwować przetaczające się burze, ale z domowego okna? Wakacje są dobrym czasem na obserwowanie razem z dziećmi zjawisk przyrodniczych, objaśnianie na czym polegają i jak się przed nimi chronić. Wyrobienie nawyków sprawdzania prognozy pogody i posiadanie planu, gdzie będzie można się schronić sprawi, że dzisiejsze maluchy nie będą się bały burzy jako dorośli, jednocześnie czując respekt przed zjawiskami, na które nie mamy wpływu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.