Opublikowany przez: apis74 2011-08-10 11:20:03
Wszystkie buraki obecnie uprawiane tj. pastewne, cukrowe, czerwone lub boćwina, pochodzą od dzikiego buraka który rośnie do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w Indiach. Obecnie burak czerwony uprawiany jest na wszystkich kontynentach. Posiada czerwony podłużny lub okrągły - w zależności od odmiany - korzeń, duże zielone liście z widocznymi czerwonymi żyłkami i czerwono-zielonymi łodygami.
Burak czerwony zawiera oprócz witaminy C i B1 wiele makro- i mikroelementów, jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz rzadkie pierwiastki śladowe takie jak rubid, cez i lit. Ale na szczególną uwagę zasługuje aminokwas o działaniu leczniczym – betaina, która chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami.
Obecnie nasza wątroba jest znaczniej obciążona szkodliwymi substancjami, niż kilkadziesiąt lat temu. Zwiększona ilość spożywanego alkoholu (również piwa), tłuste jedzenie prowadzą do odkładania się tłuszczu i powstawania zmian w tkance łącznej wątroby. Dolegliwości wątroby nie pojawiają się od razy tylko dlatego, że wątroba ma nadzwyczajne zdolności do samoleczenia. Często po zjedzeniu tłustej potrawy, odczuwamy lekki dyskomfort ze strony tego organu, ale po krótkim wypoczynku i zażyciu leków lub wypiciu ziół poprawiających trawienie te dolegliwości mijają. Jednak, nie wszystkich obciążeń naszej wątroby możemy uniknąć. Wiele szkodliwych substancji i zanieczyszczeń wdychamy. Pamiętać należy również, że znaczna ilość lekarstw, które zażywamy, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych działa niekorzystnie na naszą wątrobę.
Właśnie w takich przypadkach, znajduje zastosowanie zawarta w czerwonych burakach betaina. Po pierwsze powoduje ona ciągłe odtwarzanie substancji zwanej metioniną (aminokwas niezbędny człowiekowi, dostarczany z pożywieniem), która powoduje bieżące odtruwanie wątroby. Ponadto wspiera cholinę (stosowana w leczeniu zaburzeń w układzie nerwowym) pomagając jej w rozkładzie zbędnego tłuszczu w wątrobie.
Betaina należy do grupy antocyjanów (pełnią w organizmie między innymi funkcje ochronne) i posiada zdolność wnikania do wnętrza bakterii powodując zahamowanie ich rozwoju i rozmnażania. Utrudnia to rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych, które wprawdzie nie giną, ale zostaje zahamowany ich rozwój – przechodzą w stan „zastoju”. Z tego względu mówi się o bakteriostatycznym działaniu buraków czerwonych.
Burakom czerwonym przypisuje się również działanie ogólnie pobudzające i zwiększające odporność organizmu, oczyszczające krew i pomagające w wydalaniu kwasu moczowego. Ponadto buraki chronią nasze jelita, pobudzają krążenie, pomagają przy złej przemianie materii, zaparciach stolca, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a węgierski naukowiec A. Ferenczy zasugerował, możliwość uwzględniania buraków czerwonych w leczeniu nowotworów złośliwych.
Picie czerwonego barszczu likwiduje zgagę, natomiast regularne wypijanie kwasu buraczanego pomaga w leczeniu anemii i nadciśnienia.
Buraki możemy spożywać pod wieloma postaciami. Możemy pić sok z buraków, barszcz, napój mleczno-buraczany, a także jeść surówki.
Żródła: Ulf Bohmig "Nasze zdrowie", www.roik.pl, http://pl.wikipedia.org/wiki/Burak_zwyczajny
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.