Opublikowany przez: Familiepl Źródło artykułu: Materiał powstał przy współpracy z partnerem oczyszczalnie24.eu 2018-06-29 16:21:45
Autor zdjęcia/źródło: foto: materiały oczyszczalnie24.eu
Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Należy do nich m.in. kwestia ekologiczna. Czy każdy może sobie pozwolić na budowę własnej oczyszczalni? Ile to kosztuje i jakie są jej rodzaje? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.
To najtańszy i bardzo popularny typ oczyszczalni. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim cenie. Oczyszczalnie ze złożem biologicznym będą już znacznie droższe, ponieważ składają się z większej ilości, skomplikowanych elementów. Nie wiążą się jednak z tak dużym nakładem pracy. Niemniej, niezależnie od rodzaju oczyszczalni należy wyposażyć się tzw. osadnik wstępny. Jego koszt jest bardzo zróżnicowany. Zazwyczaj można go znaleźć w cenie 1,5-3 tys. złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt zakupienia filtra doczyszczającego. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach to warto wybierać osadniki betonowe bądź wykonane z żywic poliestrowych. Ile jednak wynosi łączny koszt kompletnej oczyszczalni ścieków? Musimy pamiętać, że duże znaczenie ma jej wielkość. Szacuje się, że oczyszczalnia dla czterech osób wraz z tańszym osadnikiem i innymi niezbędnymi elementami kosztuje mniej więcej 3-4 tys. złotych. To nie wszystkie wydatki, które musimy ponieść. Obowiązkowy jest także zakup żwiru, doliczyć trzeba więc ok. 1 tys. zł. Nie możemy przy tym zapominać kosztach montażu. W standardowych warunkach zazwyczaj wynosi on ok. 2 tys. złotych. Istnieją pewne sytuacje kiedy ta cena może wzrosnąć. Dzieje się tak. np w przypadku, gdy na działce występuje wysoki poziom wody gruntowej. Jak więc widać łączny koszt jest dość spory lecz nie aż tak duży jak mogłoby się wydawać. Kompletne oczyszczalnie możemy zamówić na stronie oczyszczalnie24.eu.
To nieco inny tym oczyszczalni, który określa się jako bardziej zaawansowany. Wyposażona jest w dwukomorowy zbiornik. W pierwszej komorze znajduje się osadnik wstępny z dodatkowym filtrem, zaś w drugiej napowietrzane złoże biologiczne. Jego cena będzie zależna od producenta, a także wielkości. Przeważnie zawiera się w przedziale od 7-12 tys. złotych. Na rynku dostępne są także oczyszczalnie z oddzielnym osadnikiem i złożem biologicznym, aczkolwiek cena niewiele się wówczas zmienia, a jest to rozwiązanie mniej praktyczne. Najdroższe będą bioreaktory, których koszt może sięgać do 18-20 tys. złotych.
Oczyszczalnie przydomowe w niektórych miejscach mogą okazać się wręcz niezbędne. Niestety ich koszt może okazać się dość wysoki, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na oczyszczalnie ze złożem biologicznym. Wydaje się jednak, że opłaca się zapłacić wyższą cenę za lepszą jakość i wyższy komfort.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.